Wielkopolska

Restauracje warte Poznania!

Na gastronomicznej mapie Poznania pojawiło się nowe miejsce – restauracje GARDENcity w Pawilonie 15. Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Materiał Międzynarodowych Targów Poznańskich

Trzypoziomowy kompleks tworzą designerskie sale bankietowe: Sala Ognia, Sala Powietrza, Sala Kryształu, Sala Piasku oraz Sala Wody. Wystrój każdej z nich dyskretnie nawiązuje do natury.

Elegancja, nowoczesność i obsługa na najwyższym poziomie

GARDENcity składa się z pięciu odmiennych przestrzeni, które łączy nowoczesny design. To oferta z kategorii premium adresowana do osób, które cenią dobry styl i przywiązują wagę do detali.

W GARDENcity możliwa jest organizacja przyjęć i spotkań o różnym charakterze – od spotkań biznesowych, poprzez imprezy integracyjne i bankiety, po przyjęcia o charakterze prywatnym i rodzinnym.

Idealne miejsce spotkań

Restauracje GARDENcity gościły już przedstawicieli ministerstw, władz samorządowych, parlamentarzystów oraz wiele innych osobistości świata polityki i kultury. Były również miejscem spotkań wigilijnych, wydarzeń firmowych, uroczystych gal, np. Gali Jubileuszowej z okazji 95-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Gali Złoty Medal – Wybór Konsumentów 2017. We wnętrzach GARDENcity odbyły się również romantyczne walentynki.

Kulinarne podróże

Po każdym dużym wydarzeniu – spektaklu czy koncercie w Sali Ziemi – GARDENcity zaprasza w kulinarną podróż. Na gości czeka restauracja w Sali Ognia oraz drink bar w Sali Kryształu. W ramach cyklicznych podróży po smakach świata szef kuchni komponuje specjalne pięciodaniowe menu degustacyjne. Można spróbować wyszukanych połączeń, zaskakujących składników komponujących się w symfonię smaków i zapachów, barw i faktur. W czasie targów zarówno wystawcy, jak i zwiedzający mogą korzystać z jasnych i przestronnych wnętrz Sali Wody, gdzie serwowane są dwudaniowe zestawy lunchowe.

Wirtuoz smaku

Polacy cenią sobie dobre i zdrowe jedzenie. Szukają nowości, wyjątkowych smaków i potraw oraz stawiają na potrawy regionalne. Szef kuchni GARDENcity Tomasz Zdrenka podąża za oczekiwaniami gości. Specjalizuje się w nowoczesnej kuchni polskiej z akcentami francuskimi oraz śródziemnomorskimi.

Promował regionalne smaki kuchni polskiej za granicą, między innymi w Dubaju, Kijowie, Istambule, Mediolanie. Jest zwycięzca i laureatem wielu międzynarodowych i prestiżowych konkursów kulinarnych.

W kuchni GARDENcity panuje zasada slow food, czyli wszystko gotujemy od podstaw, bez sztucznych dodatków, tylko z naturalnych składników. Potrawy naszego szefa kuchni zawsze są świeże, ekologiczne, przygotowywane z najwyższą troską i starannością, z najlepszych regionalnych surowców, według tradycyjnych regionalnych przepisów. Szef kuchni GARDENcity stawia na produkty od lokalnych dostawców – świeże warzywa, owoce, mięsa i nabiał. W menu używa regionalnych produktów, często z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. Dużą wagę przykłada do dań bezglutenowych i bez laktozy, zwraca uwagę na alergeny i unika tych najbardziej powszechnych.

Co przed nami?

Restauracja GARDENcity przyłączyła się do akcji Lato na Targach jako sponsor wydarzenia. W każdy czwartek, począwszy od 6 lipca, będzie działało letnie kino kulinarne pod patronatem restauracji. Przez osiem kolejnych tygodni będzie można zobaczyć propozycje filmowe, których wspólnym mianownikiem będą kulinarne inspiracje.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL