fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Badanie patomorfologiczne: NFZ zapłaci osobno za diagnostykę nowotworu

shutterstock
Badanie patomorfologiczne wreszcie doczeka się osobnej wyceny, co nie pozwoli już oszczędzać na badaniach nowotworowych. Rada Przejrzystości AOTMiT oceni grupy kosztowe JGPato.

W środę Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) zajmie się oceną projektu dziewięciu grup kosztowych JGPato, które stanowią propozycję wyceny badań patomorfologicznych. To kolejny krok na drodze do wyjęcia takich badań z innych procedur. I polepszenia ich jakości.

Dziś Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci osobno za ocenę materiału oddawanego do badania, dlatego wielu szefów placówek na nich oszczędza. Badanie fragmentu guza zleca wyłonionemu w przetargu zewnętrznemu zakładowi, który za tak małą kwotę nie jest w stanie wykonać wszystkich potrzebnych badań. Tracą pacjenci pozbawieni optymalnego, personalizowanego leczenia, które można dopasować tylko po wykonaniu drogich i skomplikowanych badań genetycznych czy immunohistochemicznych.

Pod wpływem apeli patomorfologów resort zdrowia zdecydował się rozpocząć prace nad osobną wyceną badań patomorfologicznych. Na początku mają być prowadzone w pilotażu. 18 grudnia Rada Przejrzystości AOTMiT zajmie się propozycją grup kosztowych, które powstały na podstawie danych z trzech ośrodków – centrów onkologii w Warszawie, Kielcach i Poznaniu.

Zdaniem prof. Andrzeja Marszałka, konsultanta krajowego w dziedzinie patomorfologii i prezesa Polskiego Towarzystwa Patologów, osobna wycena badań patomorfologicznych przełoży się na lepsze leczenie.

– Pozwoli na wprowadzenie właściwiej diagnostyki już na samym początku, bez konieczności powtarzania badania, co pozwoli zadbać o jakość rozpoznań, a potem rozszerzyć możliwości terapeutyczne – tłumaczy prof.Marszałek.

Wiceszef resortu zdrowia Sławomir Gadomski przyznał podczas listopadowej konferencji poświęconej patomorfologii, że dziś w wielu miejscach jakość badań jest niezadowalająca.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada obowiązkowe akredytacje dla zakładów patomorfologii, które wykonują badania na koszt NFZ. Akredytacja miałaby obowiązywać od 2023 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA