fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus: wiadomo, gdzie będą szczepić medyków

Szczepienie
AdobeStock
Personel medyczny i niemedyczny szpitali, przychodni i aptek, domów pomocy społecznej i sanepidów będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw szpitalach węzłowych. Jest ich w całym kraju 509.

Szczepienia medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych, aptek, DPS, MOPS,  stacji sanitarno-epidemiologicznych rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego tj. w tzw. okresie zero. Zorganizują je i przeprowadzą szpitale węzłowe w każdym województwie, należące m.in. do sieci szpitali PSZ. Część  szpitali z tej sieci zadeklarowała zaszczepienie tylko swojego personelu. Te szpitale nie są ujęte jako szpitale węzłowe.

W ramach szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia możliwość zaszczepienia się otrzymają osoby wykonujące zawody medyczne, czyli udzielające świadczeń zdrowotnych, w tym nauczyciele akademiccy uczelni medycznych, diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni. Szczepieniami objęci zostaną również pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego, a także studenci kierunków medycznych.

Do 20 grudnia br. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym. W szpitalach tych wykorzystywana będzie szczepionka firmy Pfizer. Firma poinformowała, że w styczniu dostarczy ponad milion dawek szczepionki, co pozwoliłoby zaszczepić ok. 500 tys. osób.

Rząd chce uzyskać pełną zdolność do szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia do końca grudnia. szczepienia "grupy zero" skończą się prawdopodobnie w lutym. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA