fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Farmaceuci bez finansowej premii za korygowanie e-recept - rozmowa z Januszem Cieszyńskim, wiceministrem zdrowia

materiały prasowe
Aptekarze nie dostaną pieniędzy za korygowanie e-recept, ale błędów będzie mniej, bo skoryguje je system – zapewnia Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację medycyny.

Lekarze rodzinni, wystawiając ponad 80 proc. recept w formie cyfrowej, zarobią nawet 6 proc. więcej. Farmaceuci skarżą się, że oni nie dostają nic za poprawianie błędnych recept. Będą zachęty finansowe dla aptekarzy?

Błędów na e-receptach jest istotnie mniej niż na papierowych, bo wiele elementów sprawdza system. Zdejmuje z farmaceuty walidację wielu kwestii formalnych – danych pacjenta, lekarza czy podmiotu wystawiającego receptę. Niezgodności mogą dotyczyć elementów ordynacji leków, jednak trzeba pamiętać, że jej najbardziej wrażliwe elementy celowo pozostawiliśmy do decyzji lekarza. Kierujemy się interesem pacjenta – nie można pozwolić, by system, który nie przewidział wszystkich możliwości ordynacji leku, doprowadzał do tego, że pacjent nie dostanie optymalnego leczenia.

Jeśli jednak pomyli się lekarz, błędy koryguje farmaceuta. Aptekarze skarżą się, że w wielu wypadkach e-recepty nie da się poprawić, a pacjent nie może kupić leku ze zniżką.

Dlatego w stworzonej przez resort i obecnie udoskonalanej aplikacji gabinet.gov.pl implementujemy funkcje, które uniemożliwiają wystawienie recepty z błędami.

Z wersji testowej można korzystać już dzisiaj, do czego zachęcam wszystkich lekarzy. Im więcej sugestii, jak możemy ją ulepszyć, tym lepszy produkt będzie dostępny.

Aptekarze nie mogą liczyć na premie, ale resort obiecał, że zrezygnuje z surowszych kar zapisanych w projekcie rozporządzenia ws. realizacji recept. Kiedy zobaczą to na papierze?

Podtrzymujemy deklarację zachowania status quo. Poprawiony projekt przekażemy niebawem do skróconych konsultacji. Podtrzymujemy też deklarację obniżenia narzuconych przez Unię Europejską wysokich kar za niezawinione przez aptekarzy naruszenie dyrektywy fałszywkowej.

A co z ustawą „apteka dla aptekarza", coraz ostrzej krytykowaną przez sieci apteczne, ale także opozycję?

Ten rząd jest gwarantem utrzymania przepisów antykoncentracyjnych. Na rynku działają wyłącznie przedsiębiorcy i to się nie zmieni. Państwo musi być jednak strażnikiem tego, aby konkurencja pozostała uczciwa.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA