fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Lekarz rodzinny zapyta matkę, czy niemowlę pali biernie

Adobe Stock
Medycy rodzinni chcą sami decydować, kiedy ważyć i mierzyć pacjenta i przekazywać te dane Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

„Na gruncie obecnych przepisów obowiązek zbierania i przekazywania danych o używaniu wyrobów tytoniowych dotyczy także niemowląt" – pisze Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) w piśmie do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego.

Chodzi o § 6 ust. 3 pkt 4 i 5 rozporządzenia ministra zdrowia z 26 czerwca 2019 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania oraz przekazywania ich podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych. Zobowiązuje on lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), by na pierwszej wizycie w roku kalendarzowym mierzyli i ważyli pacjenta i przekazywali te dane do NFZ. Mają też obowiązek zapytać i sprawozdać, czy pacjent pali (w przypadku niemowlęcia, czy pali jego matka).

Informacje te mogą mieć dla lekarza POZ znaczenie diagnostyczne. „To jednak on, znający tak pojedynczego pacjenta, jak i całą populację objętą opieką, powinien samodzielnie decydować, czy i w jakim zakresie ta wiedza jest mu potrzebna w procesie leczenia. Przekazywanie wybranych danych do NFZ ma już w tym procesie znaczenie wyłącznie diagnostyczne" – pisze. Uzasadniając przepis, resort podkreślał, że informacje o wadze umożliwią identyfikację osób najbardziej narażonych na wystąpienie określonych chorób, np. udaru niedokrwiennego. Nagła zmiana wagi bywa też objawem wielu schorzeń.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA