E-recepty, e-skierowania, e-zwolnienia: zadbaj o zdrowie on-line

E-recepty, e-skierowania, e-zwolnienia – to tylko niektóre nowości, które dla pacjentów w ostatnim czasie przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo Cyfryzacji daje klucz, dzięki któremu szybko i bez wysiłku z nich skorzystasz. Co to takiego? Profil Zaufany (PZ).

Publikacja: 11.04.2019 12:40

E-recepty, e-skierowania, e-zwolnienia: zadbaj o zdrowie on-line

Foto: Adobe Stock

Bez bólu głowy

Po co pacjentowi Profil Zaufany? M.in. po to, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które daje dostęp do naszej historii e-recept i e-skierowań. IKP sprawdzi się również w sytuacji, w której zapomnisz jaką dawkę leku lekarz przepisał Twojemu dziecku. To tam łatwo, szybko i przede wszystkim bezpiecznie zweryfikujesz informacje o swojej elektronicznej dokumentacji medycznej.

Czytaj także: E-recepta ważna prawie dwa lata

– To właśnie Profil Zaufany gwarantuje pełne bezpieczeństwo ochrony wrażliwych danych i informacji pacjentów korzystających z Internetowego Konta Pacjenta – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – PZ to potwierdzony zestaw danych, które – w e-usługach podmiotów publicznych – jednoznacznie identyfikują jego posiadacza. Jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć – dodaje szef MC.

Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Dzięki Profil Zaufanemu jego właściciel jest wiarygodny i może być spokojny, że nikt się pod niego nie podszyje.

Natychmiastowe działanie

Z Internetowego Konta Pacjenta może korzystać każdy, kto ma Profil Zaufany. Wystarczy, że się zaloguje. Konto zostanie założone od razu – przy pierwszym logowaniu.

Uwaga! Jeśli nie masz Profilu Zaufanego – nie skorzystasz z ułatwień, jakie daje IKP. PZ to jedyny sposób, by mieć do nich dostęp. A Internetowe Konto Pacjenta daje Ci naprawdę wiele nowych możliwości, m.in.:

- otrzymanie recept niezbędnych do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza,

- otrzymanie recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu, jak i po konsultacji telemedycznej – na odległość.

Oto dwa proste kroki, dzięki którym uzyskasz dostęp do Internetowego Konta Pacjenta:

Krok 1: Załóż Profil Zaufany – jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Zrobisz to w kilka minut. Masz dwie opcje.

Opcja 1: W systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego. Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Opcja 2: Profil Zaufany możesz założyć również bez wykorzystania do tego celu bankowości elektronicznej - przez Internet, potwierdzając go w punkcie potwierdzającym. Wejdź na stronę www.pz.gov.pl, wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym. Odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Pełna lista punktów potwierdzających.

Krok 2: Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego

Świetnie! Masz już dostęp do wszystkich funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta

PAMIĘTAJ! Logowanie do IKP poprzez Profil Zaufany, gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych.

Lek na całe zło

– Profil Zaufany przyda się także w wielu innych sytuacjach. Jeśli wyjeżdżamy za granicę i mamy wątpliwości, czy – w razie potrzeby – miejscowi lekarze uznają nasze ubezpieczenie zdrowotne, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Najszybciej można to zrobić przez Internet. Oczywiście dzięki Profilowi Zaufanemu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia pomoc w przypadkach nagłych zachorowań w trakcie pobytu za granicą. Każdy kto ją posiada, a przebywa na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), ma prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń miejscowej publicznej służby zdrowia. Koszty uzyskanej pomocy medycznej są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Sprawdź jak wyrobić EKUZ przez Internet.

A może chcesz złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub sprawdzić, czy Twój pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń? To także możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i potwierdzisz swoją tożsamość. Jak? Przez Profil Zaufany.

Bez bólu głowy

Po co pacjentowi Profil Zaufany? M.in. po to, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które daje dostęp do naszej historii e-recept i e-skierowań. IKP sprawdzi się również w sytuacji, w której zapomnisz jaką dawkę leku lekarz przepisał Twojemu dziecku. To tam łatwo, szybko i przede wszystkim bezpiecznie zweryfikujesz informacje o swojej elektronicznej dokumentacji medycznej.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe