fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Szpitalne jedzenie do kontroli na wniosek Rzecznika Praw Pacjenta

123RF
Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o przeprowadzenie kontroli żywności i żywienia w szpitalach. Na niedostateczną jakość szpitalnych posiłków skarżą się pacjenci.

Rzecznik Krystyna Barbara Kozłowska proponuje, aby Główny Inspektor Sanitarny zlecił państwowym powiatowym inspektorom sanitarnym przeprowadzenie doraźnych kontroli inwe wszystkich podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w zakresie stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych.

Rzecznik przypomina, że podmiot leczniczy jest zobowiązany zapewnić wyżywienie adekwatne do stanu zdrowia pacjenta. Obowiązek ten nakładają m.in. ustawa o działalności leczniczej oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wyżywienie powinno być dostosowane do zaleceń lekarza czy też szpitalnego dietetyka, zwłaszcza w sytuacji diety ustalanej z dnia na dzień lub chorób żywieniowozależnych jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie. Ponadto powinno być dobrane do różnych grup wiekowych i środowiskowych, w szczególności biorąc po uwagę najmłodszych pacjentów, osoby starsze, pacjentów po przebytych operacjach. czy też kobiety po porodzie.

- Obecnie większość szpitali decyduje się na korzystanie z usług firm cateringowych. Jednak to dyrektorzy szpitali, pomimo podpisanej umowy z takimi firmami, odpowiadają za bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów - przypomina Krystyna B. Kozłowska.

Poprosiła Głównego Inspektora Sanitarnego o przekazanie zbiorczego raportu obejmującego wyniki przeprowadzonych kontroli do  30 czerwca 2016 r.

Pismo w tej sprawie zostało również wysłane do wiadomości Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia oraz Dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia. Ten ostatni wskazał w swej odpowiedzi, że problem wymaga uregulowania w jednolitym akcie prawnym wydanym przez ministerstwo zdrowia. Zwrócił też uwagę na potrzebę zatrudnienia w szpitalach odpowiednio wyszkolonego personelu, który zapewni właściwą organizację żywienia i kontrolę jego jakości.

">

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA