Choć nie lubimy o tym pamiętać, to czyszczenie grilla po skończonym pieczeniu jest tak samo ważne jak mycie patelni. Zarówno podczas smażenia, jaki i grillowania osadza się spalony tłuszcz, i to właśnie głównie w nim znajdują się rakotwórcze polimery kwasów tłuszczowych, które sprawiają, że przysmaki z grilla nie należą do najzdrowszych. Przed ponownym użyciem grilla trzeba je dokładnie usunąć.  Jeżeli nie będziemy z tym nadmiernie  zwlekać, unikniemy żmudnego szorowania rusztu drucianą szczotką i używania chemicznych środków czyszczących. Prostą sztuczkę, która zrobiła już w sieci furorę,  przytacza m.in. Onet.

Czytaj też: Grillowanie – żar, dym, woń, smak

Aby wyczyścić grill, potrzebujemy dużej cebuli. Przekrawamy ją na pół, nadziewamy na długi widelec i przekrojoną częścią przesuwamy po ruszcie - ważne, żeby był gorący, bo wtedy dużo łatwiej  pozbędziemy się zanieczyszczeń. Aby wzmocnić działanie cebuli, przed czyszczeniem warto spryskać ruszt octem lub sokiem z cytryny. Zobaczcie sami, jak to działa.

Jak zdrowo grillować

Dania z rusztu będą zdrowsze, jeśli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach grillowego BHP – radzą dietetycy. Oto najczęściej powtarzające się rady
- Pieczemy nad żarem, a nie w płomieniach.
- Nie dopuszczamy, by tłuszcz skapywał na żar, a następnie jego opary osadzały się na mięsie. By tego uniknąć, często rekomenduje się używanie aluminiowych, perforowanych tacek. Jednak nie brakuje głosów, że i one nie są zdrowe, ponieważ pod wpływem temperatury mogą uwalniać szkodliwe substancje, np. nikiel. Coraz częściej sugeruje się zastępowanie ich tackami lub brytfankami stalowymi wielokrotnego użytku.
- Do przyrządzania bezpośrednio nad żarem nadają się tylko te produkty, które opieka się krótko, np. pieczywo czy niektóre warzywa (papryka, cukinia, pomidorki koktajlowe, pieczarki.
- Tłustą karkówkę i kiełbasy lepiej zastąpić chudym mięsem, najlepiej marynowanym w przyprawach ziołowych lub rybami (pieczemy je w folii).
- Unikamy przypalania mięsa i warzyw.