Czy „cukrowy kop” jest mitem?

Według mądrości ludowej, spożywanie dużych ilości cukru może podnieść nasze parametry fizyczne i poprawić stan psychiki. Niedawna analiza stwierdza, że w rzeczywistości może być odwrotnie.

Publikacja: 08.04.2019 13:52

Słodkie napoje zamiast dodać energii mogą wywołać zmęczenie sugerują naukowcy.

Słodkie napoje zamiast dodać energii mogą wywołać zmęczenie sugerują naukowcy.

Foto: Adobe Stock

Reklamy napojów słodzonych cukrem sugerują, że poprawią one nastrój i zwalczą zmęczenie. Analizy danych z końca XX wieku pokazują, że napoje bezalkoholowe były numerem jeden w dostarczaniu energii do naszych organizmów. W samych Stanach Zjednoczonych ich spożycie wzrosło, od końcówki lat siedemdziesiątych do końca wieku, o 135 procent.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie w Niemczech oraz z Uniwersytetu Lancaster i Warwick University w Wielkiej Brytanii przeprowadziła metaanalizę wcześniejszych badań w celu zrozumienia, w jaki sposób spożywanie cukru wpływa na nastrój. Naukowcy przyjrzeli się różnicom w szeregu parametrów psychologicznych, w tym czujności, depresji, spokoju, zmęczeniu, napięcia i gniewu. Przyjrzeli się także wpływowi spożycia cukru po różnym czasie, przeprowadzając oddzielne analizy efektów po 0–30 minutach, 31–60 minutach i ponad 60 minutach. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Neuroscience & Biobehavioral Reviews.

Czytaj też: Po menopauzie napoje light mogą być zabójcze

Wbrew powszechnemu przekonaniu metaanaliza nie wykazała żadnych zmian nastroju w żadnym przedziale czasowym po spożyciu węglowodanów. Naukowcy twierdzą, że: „W rzeczywistości spożycie [cukru] było związane ze zmniejszoną czujnością i wyższym poziomem zmęczenia w ciągu pierwszej godziny po spożyciu.”

Naukowcy widzą pewne ograniczenia w swoich badań. Na przykład, skupili się na wpływie spożycia cukru u zdrowych dorosłych, ale twierdzą, że odpowiedź może być różna u osób chorych, jak również u dzieci. Możliwe jest również, że osoby z zaburzeniami nastroju mogą być bardziej wrażliwe na węglowodany.

W badaniu, naukowcy skupili się na działaniu samego cukru, uważają jednak, że interesujące mogłyby być analizy dotyczące związków cukru i innych składników odżywczych.

Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej