Szkoły chcą prawników do profesjonalnej obsługi prawnej

Placówki oświatowe domagają się profesjonalnej obsługi prawnej.

Aktualizacja: 24.09.2015 19:57 Publikacja: 24.09.2015 19:02

Szkoły chcą prawników do profesjonalnej obsługi prawnej

Foto: 123RF

Szkoły coraz częściej stają się adresatami pozwów sądowych. Domagają się więc wsparcia prawników.

- Szkoła może być pozywana nie tylko w sprawach pracowniczych, ale też przez rodziców, gdy np. na jej terenie dojdzie do wypadku – tłumaczy Dariusz Makulec, adwokat Lublina, zajmujący się między innymi prawem oświatowym.

Zdarzają się także sprawy cywilne, np. o naruszenie dóbr osobistych, karne i administracyjne, z zakresu udostępniania informacji publicznych.

Gąszcz niejasnych przepisów

– Dyrektorowi ciężko się zorientować w gąszczu przepisów. Niezbędna jest profesjonalna obsługa prawna – mówi Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Ustawa o systemie oświaty była już zmieniana ok. 60 razy. Biuro Analiz Sejmowych w jednej z opinii do kolejnej nowelizacji zaznaczało, że może być nawet przez to niekonstytucyjna. Przepisy są tak zagmatwane, że trudno je zrozumieć nawet prawnikom, a przecież są kierowane do ludzi, którzy nie muszą się znać na prawie – do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców uczniów. Jest w niej np. art. 44zzx. A konstytucyjna zasada poprawnej legislacji nakazuje, by przepisy były zrozumiałe dla adresatów.

Pojawiają się więc postulaty, by dyrektorzy mieli środki na korzystanie z porad prawnych, najlepiej wyodrębnione w budżetach gmin.

Obowiązek jest, gorzej z wykonaniem

Jedna z ostatnich nowelizacji wprowadziła wprawdzie do ustawy o systemie oświaty obowiązek zapewnienia szkole przez gminę obsługi administracyjnej, w tym prawnej, szkół i placówek, ale zdaniem dyrektorów to nie wystarcza.

Wielu dyrektorów szuka wsparcia w kuratoriach, ale bezskutecznie.

– Do kuratorium dzwoni wielu nauczycieli, dyrektorów szkół z pytaniami z obszaru prawa oświatowego i działalności szkół i placówek – przyznaje Hanna Marek, rzecznik prasowy kuratorium oświaty w Białymstoku.

Zespół obsługi prawnej Kuratorium Oświaty w Białymstoku nie świadczy jednak usług prawnych klientom zewnętrznym. Służy do obsługi prawnej samego kuratorium. Taki komunikat można przeczytać na stronie internetowej kuratorium. Może jedynie pomóc w zrozumieniu przepisów oświatowych, ale nie wesprze np. w sporach dotyczących stosunku pracy czy odszkodowania za wypadek w placówce.

– Nie prosimy o wsparcie socjalne. Wyodrębnione z budżetu gminy środki na obsługę prawną są konieczne, zwłaszcza że szkoła potrzebuje porad, by rozwiązać problemy nie tylko w kontaktach z rodzicami czy pracownikami, ale także samorządem, który jest organem prowadzącym – argumentuje Marek Pleśniar.

Brak szans na zmiany

Na razie nie zanosi się na poprawę.

– Nie ma potrzeby do nakazywania jednostkom samorządu terytorialnego wyodrębniania w budżecie środków na obsługę prawną szkół. Systemowo w obsłudze administracyjnej, finansowej i organizacyjnej mieści się jej zapewnienie przez organ prowadzący – mówi Joanna Dębek, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ile pozwów skierowano dotąd przeciwko szkołom? Ministerstwo takich danych nie zbiera.

Szkoły coraz częściej stają się adresatami pozwów sądowych. Domagają się więc wsparcia prawników.

- Szkoła może być pozywana nie tylko w sprawach pracowniczych, ale też przez rodziców, gdy np. na jej terenie dojdzie do wypadku – tłumaczy Dariusz Makulec, adwokat Lublina, zajmujący się między innymi prawem oświatowym.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego