fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Kierowców czekają drakońskie podwyżki za parkowanie

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Nawet 225 zł może grozić za brak biletu parkingowego.

Kierowców czekają drakońskie podwyżki za parkowanie. Wszystko za sprawą noweli ustawy o drogach publicznych, która wchodzi w życie w czwartek 5 września. Podwyżki dotyczą mieszkańców miast powyżej 100 tys. Mogą one teraz ustalić u siebie nową, „śródmiejską" strefę płatnego parkowania. Opłaty w niej mogą obowiązywać przez cały rok. Za pierwszą godzinę postoju nie przekroczą 10, 12 zł.

Obok stref śródmiejskich pojawią się zwykłe strefy płatnego parkowania. W nich obowiązywać będą opłaty jedynie w dni robocze. Za pierwszą godzinę postoju nie przekroczą 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia. W 2019 r. to 3,37 zł.

Kolejna zmiana dotyczy opłaty dodatkowej za nieopłacony postój. Zamiast dotychczasowych 50 zł będzie to maksymalnie 225 zł (10 proc. minimalnego wynagrodzenia, w 2019 r. 225 zł).

Wiele miast już zdecydowało o podwyżkach. Na przykład Gdańsk. Tamtejsi radni już kilka miesięcy temu przegłosowali wzrost opłat.

Do tej pory za pierwszą godzinę opłata wynosiła 3 zł, za drugą – 3,6 zł, za trzecią 4,3 zł i za kolejne znów po 3 zł. Po podwyżce – pierwsza godzina parkowania ma kosztować 3,3 zł, druga – 3,9 zł, trzecia – 4,6 zł, a za czwartą i każdą kolejną znów po 3,3 zł.

W stolicy na razie podwyżek nie będzie. Ale tylko przez kilka miesięcy.

We Wrocławiu już od września opłata za pierwszą godzinę postoju w strefie A i B wynosi 3 zł, a w strefie C – 2 zł. Nie będzie już opłaty preferencyjnej za pierwsze i drugie dwadzieścia minut. Opłata będzie naliczana za każdą minutę.

W Zakopanem z kolei od października miasto będzie podzielone na trzy strefy A, B i C – i od tego uzależniona ma być wysokość opłat. Strefa B wyznaczona została pod Wielką Krokwią. Obejmie parkingi wzdłuż ulicy Piłsudskiego oraz Bronisława Czecha. Strefa C to parking dla autokarów przy alei 3 Maja. W obu tych strefach minimalny czas postoju to jedna godzina, a nie jak do tej pory 30 minut. Kierowcy parkujący pojazdy w tych strefach zapłacą 3 zł za pierwszą godzinę, 3,60 zł za drugą, 4,30 zł za trzecią i 3 zł za każdą następną. Nowością będzie możliwość zapłacenia z góry za cały dzień 22,90 zł. Strefa A obejmie pozostałe parkingi. Stawki za godziny parkowania niczym się nie różnią od pozostałych stref, z wyjątkiem możliwości wykupienia postoju na 30 minut. Zamiast jednak dotychczasowych 50 gr, trzeba będzie zapłacić 1 zł.

Podstawa prawna: nowelizacja z 25 lipca 2018 r., DzU z 4 września 2018 r., poz. 1693

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA