Mieszkanie komunalne także dla tych, którzy mają już lokum

Z możliwości ubiegania się o zawarcie umowy najmu lokalu komunalnego nie może wykluczać posiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego.

Publikacja: 03.07.2019 06:07

Mieszkanie komunalne także dla tych, którzy mają już lokum

Foto: 123rf

Podstawowymi kryteriami ma być wysokość dochodów i warunki mieszkaniowe – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Czytaj także: Mieszkania komunalne: wyższy czynsz dla najemców o wysokich dochodach

Skargę do tego sądu wniosła mieszkanka Częstochowy, której odmówiono zawarcia umowy najmu lokalu komunalnego.

Podstawą do odmowy była uchwała Rady Miasta Częstochowa z 23 czerwca 2016 r. w sprawie zasad i kryteriów wynajmowania lokali, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. W § 4 ust. 2 pkt 6 w uchwale stwierdzono, że najemcą lokalu komunalnego może zostać osoba, która nie posiada wraz ze współmałżonkiem tytułu prawnego do innego lokalu bądź budynku mieszkalnego, stanowiącego jej majątek odrębny lub objęty wspólnością majątkową małżeńską.

Skarżąca zarzuciła, że taki zapis, sprzeczny z przepisami ustawy o ochronie prawa lokatorów, narusza jej prawa obywatelskie. Jako osoba niepełnosprawna w trudnym położeniu musiała bowiem wraz z rodziną wynająć mieszkanie od osoby prywatnej na czas określony. To spowodowało, że jej wniosek o wynajem lokalu od miasta spotkała odmowa.

Odpowiadając na skargę, gmina Częstochowa stwierdziła, że rada miasta mogła wprowadzić takie ograniczenie na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o ochronie praw lokatorów. Ze względu na znaczne braki lokali komunalnych i wieloletnie okresy oczekiwania rada ograniczyła możliwość zawarcia umowy najmu przez osoby, które dysponują tytułem prawnym do innego lokalu bądź budynku mieszkalnego. Zawarcie umowy najmu z taką osobą byłoby sprzeczne z zasadą sprawiedliwości społecznej i wpłynęłoby istotnie na wydłużenie oczekiwania przez osoby, które nie mają żadnych innych możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

WSA przyznał jednak rację skarżącej. Przypomniał, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów rada gminy uchwala wieloletnie programy gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy, w tym zasady i kryteria wynajmowania lokali komunalnych. To przede wszystkim wysokość dochodów i warunki mieszkaniowe. Ustawa nie wprowadza innych ograniczeń, wyłączających możliwość zawarcia umowy najmu lokalu z gminnego zasobu mieszkaniowego. Uchwała w tej sprawie może wprawdzie zawierać dodatkowe regulacje, nie może jednak wprowadzać wyłączeń uniemożliwiających obywatelowi ubieganie się o mieszkanie komunalne – stwierdził sąd. Niedopuszczalne jest więc wyłączenie z kręgu uprawnionych do ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego z zasobów gminy osób posiadających tytuł prawny do mieszkania lub nieruchomości . Może to nastąpić jedynie w przypadku ubiegania się o najem lokalu socjalnego orzekł WSA – i stwierdził nieważność zaskarżonego paragrafu uchwały.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: III SA/Gl 1081/18

Podstawowymi kryteriami ma być wysokość dochodów i warunki mieszkaniowe – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Czytaj także: Mieszkania komunalne: wyższy czynsz dla najemców o wysokich dochodach

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a