fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Straż pożarna: rada decyduje tylko o wysokości ekwiwalentu

Fotorzepa, Krzysztof Skłodkowski
W uchwale nie można ustalać ani zasad, ani trybu wypłat ekwiwalentu dla strażaków, ale tylko ile ma on wynieść.

Rada Miejska w Miliczu przyjęła zasady wypłat ekwiwalentu dla członków ochotniczych straży pożarnych, którzy uczestniczyli w działaniu ratowniczo-gaśniczym lub szkoleniu pożarniczym.

Postanowiła, że ekwiwalent będzie wypłacany z budżetu gminy na podstawie potwierdzenia udziału w zdarzeniu przez państwową straż pożarną lub gminę lub członka ochotniczej straży pożarnej (OSP) oraz oświadczenia członka OSP o niepobieraniu wynagrodzenia z innego źródła za czas udziału w działaniach. Z uchwały wynikało również, że ekwiwalent będzie wypłacany kwartalnie z dołu, w ciągu 14 dni po przedłożeniu stosownych dokumentów.

Uchwałę zakwestionował wojewoda dolnośląski. Jego zdaniem rada, zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej, może jedynie określić wysokość ekwiwalentu, jaki będzie wypłacany członkom ochotniczych straży pożarnych za uczestnictwo w działaniach ratowniczych bądź też w szkoleniach pożarniczych.

Tymczasem Rada w Miliczu w swojej uchwale ustaliła zasady i tryb wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniach pożarniczych dla członków ochotniczych straży pożarnych. Działanie wykraczające poza upoważnienie ustawowe narusza istotnie prawo – orzekł organ nadzoru.

sygnatura akt: NK-N.4131. 83.7.2016.SP1

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA