Pierwsze włoskie miasto sprzedaje domy za jedno euro

Tarent w Apulii jest pierwszym włoskim miastem, które zdecydowało się sprzedawać niezasiedlone domu za symboliczne 1 euro. Dotychczas tylko wsie i miasteczka na prowincji w ten sposób walczyły z wyludnieniem.

Aktualizacja: 01.02.2020 16:48 Publikacja: 01.02.2020 16:31

Foto: Bloomberg

Tarent, była kolonia grecka, to bardzo malownicze miasto z portem i fortecą-zamkiem z XV wieku. Jeszcze do niedawna w na terenie ścisłego centrum miasta mieszkało 40 tys. osób, dziś już tylko około 3 tys. Dlatego też władze miasta postanowiły przyciągnąć do najstarszej części Tarentu nowych mieszkańców.

Czytaj także: Japonia rozdaje za darmo domy. Jest ich więcej niż ludzi

Jedyną przeszkodą może być ogromna huta stali Ilva, która odpowiada za zatrucie środowiska w okolicy tego zabytkowego, portowego miasta.

Władze miejskie, oraz sami mieszkańcy miasta, twierdzą jednak, że to przyjazne do życia miasto z przepięknym widokiem na Morze Jońskie, zabytkową starówką i niedaleko rezerwatu przyrody Stornara.

Czytaj także: Kolejne sycylijskie miasteczko broni się przed wyludnieniem. Domy za 1 euro

Rada miasta chce, by w mieści liczba mieszkańców zwiększyła się do 25 tysięcy. Sprzedaż domów za 1 euro ma w tym pomóc. Na początek do kupienia będzie zaledwie pięć nieruchomości. Jeśli akcja spotka się z pozytywnym przyjęciem, to na sprzedaż trafią kolejne domy.

Oczywiście kupno domu w tak okazyjnej cenie zostało obwarowane kilkoma warunkami. Nowi właściciele mają m.in. zobowiązać się do remontu nieruchomości w ciągu trzech lat i zamieszkania w niej.

Do kupienia będą nieruchomości w zabytkowym centrum miasta - informuje CNN. W sumie władze wytypowały już 15 domów na starówce. Nowi właściciele muszą jednak liczyć się z tym, że ich remont będzie kosztował kilka tysięcy euro i musi być przeprowadzany pod nadzorem konserwatora zabytków.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu