fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

W.Brytania: Ultranowoczesny dom w starej wieży

Knight
Mieszkanie w dawnej wieży ciśnień? To może wydawać się niemożliwe, a jednak się udało. Przebudowa tej starej budowli została okrzyknięta jedna z najbardziej niezwykłych transformacji architektonicznych na Wyspach Brytyjskich.

Wieża znajduje się w miejscowości Rolvenden w hrabstwie Kent. Kiedyś zaopatrywała w wodę posiadłość Great Maytham Hall, która była m.in. inspiracja dla powieści „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett. Zaprojektował ja 90 lat temu znany architekt Edwin Lutyens.

Jednak od lat 90. zeszłego wieku nieużywana wieża popadała w ruinę. Jej właściciele Bruno i Denise Del Tufo, którzy kupili posiadłość należącą do zarządcy okolicznego majątku - postanowili „coś z tym zrobić”. W 2005 roku o pomoc poprosili prowadzącego telewizyjny program „Grand Designs”, by znalazł pomysł na przebudowę wieży, która stała na obrzeżach ich działki i niszczała.

Przebudował trwała ponad dwa lata a Bruno i Denise zdecydowali się na sprzedanie domu, w którym mieszkali, by sfinansować całe przedsięwzięcie. Dwa lata mieszkali w przyczepie. Za to po zakończeniu remontu mieli do dyspozycji dom o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych. Budynek składa się teraz z trzech sypialni, dwóch łazienek, które znajdują się w najstarszej części domu – tam gdzie przechowywana była woda, w sumie niemal 100 tys. litrów. W nowej, dobudowanej części jest kuchnia z jadalnią i obszerny salon, schowek/spiżarnia oraz toaleta.

Dom jest utrzymany w bardzo nowoczesnej stylistyce: szkło, metal i beton. Jednak wnętrza są przytulne – białe ściany, dużo elementów drewnianych i ceramicznych.

Wokół domu, na powierzchni ponad 5,6 tys. metrów kwadratowych jest ogród warzywny, wybieg dla koni oraz wypielęgnowany trawnik.

Teraz nieruchomość została wystawiona na sprzedaż, a jej cena wywoławcza to 895 tys. funtów. Właściciele twierdzą, że rozstają się z nią z żalem, ale są już w wieku emerytalnym i czas by, „ktoś młody” przejął ten dom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA