Reklama
Rozwiń

Prezes Budimex: Kluczowe utrzymanie budów

Będzie spowolnienie w inwestycjach, rynek mieszkaniowy też zwolni – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Aktualizacja: 06.04.2020 21:19 Publikacja: 06.04.2020 21:00

Prezes Budimex: Kluczowe utrzymanie budów

Foto: materiały prasowe

Jak pandemia odbija się na spółce i branży budowlanej?

Po pierwszych dniach paniki wśród pracowników i podwykonawców sytuacja się ustabilizowała. Jako generalny wykonawca realizujemy w kraju 370 kontraktów, może wydajność jest niższa z uwagi na stosowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Około 70 proc. naszych zatrudnionych pracuje na budowach, 15 proc. pracuje zdalnie, 15 proc. jest na różnych zwolnieniach, L-4.

Jeśli chodzi o łańcuch dostaw, jest tylko kilka budów, gdzie nie możemy dostać pewnych komponentów, zwłaszcza związanych z elektroniką, przy skali grupy nie jest to istotne.

Klienci zachowują się odpowiedzialnie, współpraca z publicznymi zamawiającymi jest bardzo dobra, możemy szybko fakturować prace i otrzymywać płatności w ciągu praktycznie siedmiu dni, a nie 30. Współpraca nigdy nie była tak dobra, szkoda, że nie wygląda tak w spokojnych czasach.

Większe wyzwanie jest na Litwie, gdzie nie jesteśmy w stanie wysyłać pracowników, pracujemy tam na 70 proc. wydajności.

Część usługowa Budimeksu rozwija się bardzo dobrze – przez to, że siedzimy w domu, produkujemy kilka razy więcej odpadów komunalnych.

Działalność deweloperska jest spowolniona, podpisujemy mniej umów niż wcześniej, nie rozpoczynamy nowych projektów.

Jak wygląda teraz możliwość pozyskiwania kontraktów?

To zależy. Deweloperzy mieszkaniowi, w tym nasz Budimex Nieruchomości, nie rozpoczynają nowych projektów. Czekamy, co się będzie działo, zwłaszcza po wakacjach. Sektor publiczny deklaruje i ogłasza nowe przetargi, przyspiesza z rozstrzyganiem postępowań. W sektorze prywatnym, kto dotychczas nie rozpoczął inwestycji, będzie się wstrzymywać. Pierwsze analizy przełożenia pandemii na spadek PKB będzie można zrobić zapewne na przełomie września i października.

Na razie klienci nie panikują, my też, pracujemy, ile się da. Na pewno dużym problemem jest uzyskiwanie pozwoleń i decyzji administracyjnych, to działa powoli przez brak informatyzacji.

Jakie perspektywy ma rynek mieszkaniowy? Budimex Nieruchomości w I kwartale sprzedał 541 mieszkań, dwa razy tyle, co rok wcześniej...

Budimex Nieruchomości nie ma kredytów, ma dużą poduszkę finansową. Kontynuujemy prace, nie spodziewamy się anulowania umów, a przynajmniej nie na dużą skalę. Do połowy marca sprzedaż była bardzo dobra, spodziewany kryzys w związku z pandemią spowodował wzrost zainteresowania. W połowie marca sprzedaż zmniejszyła się o 50–60 proc., głównie ze względu na uciążliwości techniczne, konieczność fizycznego kontaktu. Podpisujemy trzy, cztery umowy dziennie.

Opinie Ekonomiczne
Polacy oszczędzają jak nigdy dotąd. Ale dlaczego trzymają miliardy na kontach?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Czas ucieka. UE musi znaleźć sposób na rosyjskie aktywa
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Ustawa schronowa, czyli tworzenie prawa do poprawy
Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy