Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.05.2019 20:00 Publikacja: 06.05.2019 19:46
Minister finansów Teresa Czerwińska
Foto: materiały prasowe
Paweł Rochowicz, Andrzej Stec: Czy już szykuje się pani na posadę wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego?
Teresa Czerwińska, minister finansów: Słyszałam różne spekulacje na temat mojej zawodowej przyszłości. Jednak nigdy nie budowałam swojej kariery na takich plotkach. Moją pracę ocenia premier Mateusz Morawiecki i pozostaję w każdym momencie do jego dyspozycji. Chciałabym zrealizować rozpoczęte zadania do końca kadencji i zostawić swojemu następcy sporo analiz i konceptów na przyszłość.
System podatkowy miał być prosty, przejrzysty i przyjazny, a teraz dowiadujemy się, że wielu przedsiębiorców będzie musiało przejść test przedsiębiorcy. Czego mogą się spodziewać?
W naszym podejściu nic się nie zmieniło. Zasada 3P, o której pan wspomniał, wciąż obowiązuje. Prawo podatkowe – co wynika w znacznej mierze z powodów obiektywnych - dość złożone, ale my chcemy prostować przedsiębiorcom te „kręte drogi”. Wokół tzw. testu przedsiębiorcy narosło wiele mitów, które należy rozwiać. To, co rząd zaproponował w aktualizacji programu konwergencji to walka z dualizmem na rynku pracy, nie zaś utrudnianie przedsiębiorczości. Uporządkowanie rynku pracy jest konieczne, biorąc pod uwagę sytuację demograficzną i potrzeby gospodarki. Tymczasem mamy w kraju bardzo wysoki poziom tzw. samozatrudnienia, jeden z najwyższych wśród krajów wysoko rozwiniętych. Wraz z Radą Dialogu Społecznego chcemy wypracować takie rozwiązanie, które zapobiegłoby „wypychaniu” pracowników z umów o pracę i równocześnie zmuszaniu do zakładania jednoosobowych firm. Przecież w ten sposób te osoby robią de facto to samo co pracownicy, a są pozbawione urlopów czy ewentualnych odpraw. Samozatrudnienie to przecież także transfer ryzyka z pracodawcy na nowo założoną jednoosobową firmę.
Teraz jednak mamy niskie bezrobocie i rynek pracownika. Jeśli ktoś nie będzie chciał przyjąć nowych warunków, to poszuka sobie innej pracy.
Nie w każdej branży i nie w każdej sytuacji tak jest. Jednoosobowa działalność gospodarcza nie powinna być substytutem zatrudnienia na etacie. Przecież prowadzenie firmy wiąże się z ponoszeniem ryzyka, prowadzeniem własnej księgowością, koniecznością płacenia składek ubezpieczeniowych etc. Chcemy bronić praw pracowników, dla których nie zawsze taka zmiana byłaby korzystna. Zauważmy też, że w skali całego kraju średni wskaźnik bezrobocia jest niski, ale są wciąż powiaty, gdzie jest on dwucyfrowy.
Czy będzie jakieś nowe narzędzie weryfikacji samozatrudnienia? W aktualizacji programu konwergencji zapowiedziano stosowną zmianę w ustawie o PIT, a konkretnie w przepisach o przychodach z działalności gospodarczej.
(...)
Odpowiedź na to pytanie oraz więcej informacji na temat planów rządu dotyczących tzw. „testu przedsiębiorcy” - w jutrzejszej „Rzeczpospolitej” oraz na rp.pl.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Jeśli stanowiska we władzach spółek Skarbu Państwa – tradycyjnie już obarczone ryzykiem politycznym – zostaną je...
Przy zachodzących w Polsce zmianach pokoleniowych i ekonomicznych gastronomia jest wręcz skazana na sukces, choc...
Negocjowana właśnie umowa Unii z Indiami to strategiczne posunięcie, które może na nowo zakotwiczyć Europę w mul...
W świecie pełnym konfliktów i przemocy, w którym współzależność stała się bronią, a dotychczasowe sojusze trzeba...
Ostatnie działania polskiego rządu na rzecz przemysłu stalowego nie są dalekosiężną, strategiczną odpowiedzią na...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas