fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Rynek najmu: kto kupuje polskie budynki

Skanska Residential Development Poland
Warszawa stanęła w szranki z największymi europejskimi stolicami. To dobra prognoza dla deweloperów.

O mieszkaniach na wynajem mówi Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży w Skanska Residential Development Poland:

- Stabilna gospodarka i dobre wyniki sektora mieszkaniowego w Polsce zaczynają przyciągać do nas zagranicznych inwestorów. Zainteresowanie budzi rodzimy rynek najmu, jak dotąd w dużym stopniu sprywatyzowany. W tym roku doszło do pierwszych dużych transakcji kupna całych budynków mieszkaniowych przeznaczonych na wynajem. To za sprawą otwartych funduszy inwestujących w nieruchomości.

Tym samym Warszawa stanęła w szranki z największymi europejskimi stolicami. To dobra prognoza dla deweloperów. Budowanie dla inwestorów stało się dla nich atrakcyjną alternatywą. Jak wynika z danych firmy REAS, rok 2016 może być dla deweloperów kolejnym rekordowym okresem. Nic więc dziwnego, że wybierając pomiędzy dużymi miastami w Europie, inwestorzy długoterminowi postanowili po raz pierwszy postawić na Warszawę.

Pionierskie inwestycje

Rok 2016 okazał się na polskim rynku mieszkań na wynajem rewolucyjnym okresem. Został dostrzeżony niewykorzystany dotąd potencjał tego sektora. Zawarto transakcje sprzedaży dużych części lokali w kompleksach mieszkaniowych z myślą o wynajmie. Te pierwsze inwestycje mogą otworzyć drogę do upowszechniania tego typu transakcji w kraju. Teraz nadszedł czas, aby ten potencjał wykorzystać i pozwolić na wejście do gry kolejnym dużym firmom.

Sprzedaż części czy nawet całości budynku to z perspektywy dewelopera bardzo korzystne rozwiązanie. Inwestycje, których w mniejszym stopniu będzie dotyczył indywidualny proces sprzedaży, zwyczajnie zakończą się szybciej, a budującym dadzą pewność płynności finansowej całego przedsięwzięcia. Wszystko miałoby odbywać się wedle zasady forward funding, która zakłada, że nabywający nieruchomość fundusz finansuje całą inwestycję.

Skanska również przygląda się takim możliwościom. I choć niektórych może dziwić, że zdecydowaliśmy się wchodzić na rynek powoli, to nie mamy ambicji, by konkurować z czołowymi deweloperami na rynku pod względem liczby sprzedanych mieszkań, ale ich jakości. W przyjętej strategii określiliśmy, że przynajmniej na początku będziemy obecni tylko w Warszawie. Wybraliśmy dzielnice, w których chcemy realizować nasze inwestycje. Starannie dobieramy lokalizacje, po to żeby były one pierwszym wyborem klienta.

Nowoczesność i komfort dla najemcy

Takie inwestycje mogą się okazać atrakcyjne także z perspektywy inwestora. W ostatnich latach kupiliśmy kilka atrakcyjnych gruntów w stolicy pod zabudowę mieszkaniową. Nasze nowe inwestycje będą zlokalizowane w takich punktach na mapie stolicy, które najbardziej interesują nabywców i najemców. Już wkrótce zaznaczymy mocniej swoją obecność na warszawskim rynku.

Najważniejsza jest dla nas jednak jakość naszych projektów, a aby ją osiągnąć, potrzeba czasu. Inwestycje przeznaczone w części lub całości na wynajem to bardzo atrakcyjna możliwość nie tylko dla deweloperów. Wynajmujący dzięki temu zyskują komfort wprowadzenia się do nowoczesnego mieszkania, w którym wykorzystane są najnowsze technologie i mieszczącego się w dobrej okolicy.

Kolejna kwestia to oszczędności, jakie płyną z użytkowania nowej nieruchomości. Zastosowanie przez dewelopera energooszczędnych rozwiązań to dla mieszkańca sposób na zmniejszenie wydatków związanych z wynajmem. Aż 85 proc. Polaków posiada swoje „własne M". W wielu przypadkach jest to niestety związane z wieloletnim kredytem. Koncepcja wynajmowania nieruchomości jest o tyle prostsza, że nie wiąże mieszkańca z jednym adresem na lata.

Tego typu rozwiązania preferowane są szczególnie przez młodych ludzi. To właśnie oni dyktują zmianę mentalności - własne mieszkanie przestaje być wyznacznikiem pozycji społecznej, a wynajem to wolność wiążąca się z mniejszą skalą zobowiązań.

o deweloperze Skanska Residential Development Poland

Skanska Residential Development Poland jest deweloperem budującym mieszkania w Polsce. Grupa Skanska ma ponad 100-letnie doświadczenie w budowie domów i osiedli w takich krajach jak Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Czechy i Słowacja. Rocznie Skanska oddaje w ręce międzynarodowych klientów ponad 3500 mieszkań. Premierową inwestycją spółki w Polsce było osiedle w skandynawskim stylu - Park Ostrobramska na warszawskiej Pradze - Południe przy ulicy J. Nowaka-Jeziorańskiego. Teraz firma buduje Osiedle Mickiewicza przy ulicy Rudzkiej w Warszawie. Będzie to pierwszy w Polsce budynek mieszkalny z certyfikatem środowiskowym BREEAM, potwierdzający wysoką jakość wykonania i zastosowanie zielonych rozwiązań.

Grupa Skanska Skanska koncentruje się na wybranych rynkach w Europie i Ameryce Północnej. Pracuje przy 10 tys. projektach na dwóch kontynentach. Zatrudnia 43 tys. pracowników w dziesięciu krajach w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Główna siedziba firmy mieści się w Sztokholmie. Przychód Skanska w 2015 roku wyniósł 16,5 mld euro, a zysk operacyjny 691 mln euro. Spółka Skanska AB jest notowana na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA