Na co stawia Platforma w polityce zagranicznej?

W czwartek lider PO Grzegorz Schetyna zaprezentował program jego partii w sprawach zagranicznych. To pierwsza taka prezentacja programowa PO przed rozpoczęciem kampanii do Sejmu.

Aktualizacja: 04.07.2019 11:38 Publikacja: 04.07.2019 11:26

Na co stawia Platforma w polityce zagranicznej?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Polska polityka zagraniczna może być inna, może być skuteczna. Zrobimy to. To będzie wymagało odbudowy relacji w Europie i na świecie. Ale wierzę, że to zrobimy - mówił w Sejmie Schetyna podczas prezentacji programu. - Polska może być szanowana, podmiotowa, szanowana. Takiej Polski chcemy - dodał lider Platformy.

Oto najważniejsze założenia programu PO:

Nowe "Forum Bezpieczeństwa Narodowego". PO chce tworzyć "płaszczyznę konsultacji rządu z liderami głównych partii politycznych w kwestiach Międzynarodowych”. Ma to być odpowiedź na spadające znaczenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak zapowiada: "Poprawimy edukację publiczną oraz lepiej wykorzystamy potencjał ekspercki ośrodków akademickich i analitycznych zajmujących się sprawami międzynarodowymi i polityką zagraniczną Polski. Cele polityki zagranicznej należy kształtować w szerokim dialogu z różnymi środowiskami. Temu, a nie partyjnej propagandzie, powinny służyć także Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej".

Zmiana organizacji państwa w polityce zagranicznej. Ten postulat ma kilka punktów. Jeden z nich to "zwiększenie zaangażowania premiera w sprawy strategiczne; reformę funkcjonowania Rady Ministrów oraz jej organów na rzecz poprawy faktycznych zdolności koordynacyjnych w zarządzeniu państwem; profesjonalizację i odpolitycznienie administracji państwowej oraz służb mundurowych". PO chce też powołania „Komitetu Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Rady Ministrów” i dopracowania koordynacyjnej roli szefa MSZ. Zapowiedziana jest też nowa ustawa o Służbie Zagranicznej.

Wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w zakresie zagrożeń hybrydowych: Walka z zagrożeniami hybrydowymi to jeden z ważniejszych postulatów programu. "Podejmiemy skuteczne kroki przeciw akcjom hybrydowym podmiotów zewnętrznych, w tym poprzez edukację publiczną, oraz przeciw transgranicznym praktykom korupcyjnym; odbudujemy etos i apolityczność pracowników organów i służb realizujących interesy narodowe".

Nowe forum debaty międzynarodowej w Polsce. Kolejną nową instytucją zapowiedzianą w planie jest nowe forum polityki zagranicznej. PO chce "podjęcia inicjatywy corocznego Forum Polskiej Polityki Zagranicznej jako miejsca debaty czynników państwowych, samorządowych, społecznych, pozarządowych i eksperckich na temat wyzwań międzynarodowych dla Polski".

Debata o euro. Platforma enigmatycznie chce "rozpoczęcia poważnej debaty wewnętrznej oraz współpracy z pozostałymi członkami na temat dalszego rozwoju Unii Gospodarczej i Walutowej, z zachowaniem bezpieczeństwa naszych interesów rozwojowych". Konkretne deklaracje dotyczące euro w programie nie padają.

Relacje ze Wschodem. Osobny punkt w programie PO dotyczy „powrotu skuteczności Polski w polityce wschodniej”. Partia Schetyny zapowiada między innymi „nowe inicjatywy bilateralne i wielostronne na rzecz
przyspieszenia wewnętrznej modernizacji Ukrainy” oraz „Wyłączenie kwestii historycznych z bieżących i strategicznych zagadnień politycznych”. PO postuluje, by powstał „osobny kanał” do debaty i procesu historycznego na gruncie prawdy. Jeśli chodzi o politykę wobec Rosji, PO ma zamiar wprowadzenie rozwiązań uniemożliwiających Rosji wpływanie na politykę wewnątrz Polski. Jednocześnie postuluje: „trzeba zachować gotowość do wypracowania bezpośrednich kanałów komunikacji pomiędzy Polską a Rosją. Ożywienie
relacji społecznych, kulturalnych i ekonomicznych. Przygotowanie dla społeczeństwa rosyjskiego atrakcyjnej oferty, budzącej zainteresowanie historią i kulturą Polski. Przywrócenie małego ruchu granicznego z obwodem
kaliningradzkim.

Imigracja. PO zarysowuje kształt polityki migracyjnej. Ma się odbywać poprzez „prowadzenie polityki uzupełniania potrzeb krajowego rynku pracy poprzez zachęty do zatrudniania szczególnie cennych pracowników i specjalistów z obszaru pozaeuropejskiego, a imigracji docelowej dla tych z nich, którzy wykażą zdolność do maksymalnej integracji”.

Wizerunek Polski. Zmiana wizerunku Polski ma odbyć się między innymi poprzez rocznice przypadające w 2020: 40. Rocznicę powstania Solidarności i 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej. PO chce też „odtworzenia międzynarodowej pozycji Polski jako państwa konsekwentnie wiernego normom i zobowiązaniom międzynarodowym”.

- Polska polityka zagraniczna może być inna, może być skuteczna. Zrobimy to. To będzie wymagało odbudowy relacji w Europie i na świecie. Ale wierzę, że to zrobimy - mówił w Sejmie Schetyna podczas prezentacji programu. - Polska może być szanowana, podmiotowa, szanowana. Takiej Polski chcemy - dodał lider Platformy.

Oto najważniejsze założenia programu PO:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Dlaczego ABW zasłoniło kamery monitoringu w domach Ziobry? Siemoniak wyjaśnia
Polityka
Adrian Zandberg o Szymonie Hołowni: Przekonał się na czym polega "efekt Streisand"
Polityka
Donald Tusk: Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna jest realna. Musimy być gotowi
Polityka
Wyłączanie spod sankcji. KAS odmraża środki rosyjskich firm w Polsce
Polityka
Zaskakujący kandydaci z PO na prezydenta Warszawy po Rafale Trzaskowskim