fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Specnaz przeprowadził rekonesans w Norwegii. Rosja zaprzecza

stock.adobe.com
Rosyjskie siły specjalne przeprowadziły ćwiczenia i operację rozpoznawczą na terytorium Norwegii - poinformował norweski portal Aldrimer.no, zajmujący się tematyką wojskową. - To fałszywe informacje. Nie możemy tego nazwać inaczej niż ordynarną prowokacją - oświadczyła rosyjska ambasada w Oslo.

"Rosyjskie siły specjalne przeprowadziły operację wojskową w Svalbardzie, a żołnierze rosyjskich jednostek wojskowych przeprowadzili specjalny rekonesans w kontynentalnej części terytorium Norwegii" - czytamy w tekście opublikowanym w portalu. Portal twierdzi, że jego informacje pochodzą z czterech niezależnych źródeł z trzech państw.

Archipelag Svalbard, którego największą wyspą jest Spitsbergen, jest strefą zdemilitaryzowaną.

Według Aldrimer.no, żołnierze Specnazu przeprowadzili rozpoznanie obiektów i infrastruktury o "kluczowym znaczeniu", korzystając m.in. z nowoczesnych systemów monitorowania. Dowody na obecność Specnazu w Norwegii mają pochodzić m.in. z amerykańskich samolotów szpiegowskich. Według Aldrimer.no, Rosjanie przybyli na tereny norweskie drogą morską - prawdopodobnie rybackimi kutrami. Portal napisał też, że w rosyjskiej Flocie Północnej zmobilizowano co najmniej jeden okręt podwodny P-650, zaprojektowany do transportu sił specjalnych.

Źródła Aldrimer.no nie wskazały, gdzie w kontynentalnej części Norwegii zauważono rosyjskich żołnierzy. Portal napisał, że żołnierze ci mieli na sobie cywilne ubrania.

Portal stwierdził, powołując się na wysokiej rangi źródło w rządzie, że norweskie władze wiedzą o aktywności rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Norwegii, do której doszło w ostatnich dniach. Norweskie Ministerstwo Obrony ani służby wywiadowcze nie skomentowały tych doniesień.

Na publikację Aldrimer.no stanowczo zareagowała ambasada Rosji w Norwegii. Oświadczyła, że doniesienia o rzekomej operacji rosyjskich sił specjalnych na Spitsbergenie są fałszywe. "Nie możemy tego nazwać inaczej niż ordynarną prowokacją. Uważamy tę publikację za część systematycznych wysiłków pewnych kół w Norwegii, starających się narzucić obraz Rosji jako wroga" - stwierdziła ambasada.

Źródło: Aldrimer.no, TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA