fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Europa protestuje. "Erdogan - prawdziwy przywódca Daesh"

AFP
Tysiące mieszkańców europejskich miast wyległy dziś na ulice przeciwko tureckiej ofensywie na Syrię. Oprócz flag Syrii nieśli transparenty "Trump - seryjny morderca" i "Erdogan - prawdziwy przywódca Daesh".

Według organizatorów na ulice Paryża wyszło dziś ok. 20 tys. osób. W Niemczech protestowało ok. 10 tysięcy.

Protestacyjne marsze odbyły się w Grecji, na Cyprze, w Szwecji, Niderlandach, w Belgii.

Uczestnicy maszerowali pod zielono-czerwono-żółtą syryjska flagą, niosąc transparenty z hasłami "Trump - seryjny morderca" i "Erdogan - prawdziwy przywódca Daesh", "Erdogan - terrorysta", z apelami do ONZ o przerwanie tureckiej ofensywy.

Turecka ofensywa rozpoczęła się w środę, po tym, jak prezydent USA Donald Trump zdecydował o wycofaniu amerykańskich żołnierzy z Syrii. Jego decyzja spotkała sie z ostra krytyka wielu państw, za porzucenie "lojalnego sojusznika w walce z Państwem Islamskim".

- Turcja prowadzi czystkę etniczną i wzmocnić dżihadystów, aby rzucić na kolana Zachód. Od początku tureckiej inwazji uśpione dotąd komórki dżihadystów dokonują ataków - mówił dziś w Paryżu Agit Polat, rzecznik Kurdyjskiej Rady Demokratycznej we Francji.

Polat wezwał do jak najszybszego nałożenia na Turcję sankcji przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Finlandia, Niemcy, Norwegia i Holandia ogłosiły już, że wstrzymują eksport broni do Turcji.

Dziś Turcja poinformowała, że jej siły prowadzące ofensywę w Syrii zajęły centralną część Ras al-Ajn, kluczowego miasta przygranicznego. Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zaprzeczają tym doniesieniom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA