fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

CNN: Syria przebazowała swoje samoloty bojowe w obawie przed atakami USA

By U.S. Navy photo by Photographer's Mate 3rd Class Christopher B. Stoltz. [Public domain], via Wikimedia Commons
Syryjskie władze przebazowały większość swoich samolotów bojowych, aby ochronić je przed ewentualnymi kolejnymi atakami rakietowymi USA - informuje CNN powołując się na przedstawicieli Pentagonu.

Przebazowanie lotnictwa do bazy znajdującej się przy porcie lotniczym Latakia nastąpiło krótko po zaatakowaniu przez USA bazy Szajrat pociskami manewrującymi Tomahawk. W ataku zniszczone miały zostać 24 samoloty bojowe. Była to reakcja USA na użycie przez władze Syrii broni chemicznej.

Teraz syryjskie lotnictwo znalazło się blisko bazy lotniczej Hmejmim, w której stacjonuje większość rosyjskich samolotów wspierających działania syryjskiej armii.

Według jednego z rozmówców CNN Syria przebazowała większość - a być może nawet wszystkie - samoloty bojowe, którymi dysponuje armia Baszara el-Asada.

CNN sugeruje, że Stany Zjednoczone będą znacznie ostrożniejsze w atakowaniu syryjskich samolotów stacjonujących tak blisko rosyjskich żołnierzy, a także zaawansowanych systemów obrony przeciwlotniczej znajdujących się w bazie Hmejmim.

Po ataku z początku kwietnia przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Obrony podali, że doprowadził on do unieszkodliwienia 20 proc. samolotów bojowych, którymi dysponuje Damaszek.

USA nie wykluczyły jednocześnie kolejnych ataków na Syrię w przypadku, gdyby władze w Damaszku znów zdecydowały się użyć broni chemicznej.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA