fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Tweetująca 7-latka z Aleppo Bana el-Abed o wojnie: Chcą mnie zabić

AFP
7-letnia Syryjka Bana el-Abed, która od kilku miesięcy umieszczała na Twitterze relację z oblężonego Aleppo, została ewakuowana z miasta i trafiła wraz z rodziną do Ankary, gdzie została przyjęta m.in. przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. - Chcieliśmy, aby świat usłyszał głos dzieci z Aleppo - powiedziała AFP tłumacząc, dlaczego wraz z matką, Fatemah, zaczęła prowadzić konto na Twitterze.

- Mówiliśmy o bombardowaniach i umieszczaliśmy tweety ponieważ chcieliśmy, aby ludzie zobaczyli wojnę - tłumaczy el-Abed, która mieszkała w opanowanej do niedawna przez rebeliantów wschodniej części Aleppo.

- Boję się wojny, ponieważ on (prezydent Baszar el-Asad) chce nas zabić. Jestem przerażona. Boję się o moich braci i moich rodziców - mówi dziewczynka w rozmowie z AFP.

Matka dziewczynki była często krytykowana przez zwolenników prezydenta Asada o to, że wykorzystuje dziecko do rozsiewania antyrządowej propagandy. Fatemah twierdzi jednak, że ludzie, którzy tak mówią, robią to z zazdrości. - Wiedzą, że jesteśmy autentyczni, chcą nas zasmucić (takimi oskarżeniami - red.) - dodaje.

Kobieta podkreśla, że ich życie w Aleppo "było piekłem". - Nasze dzieci nie mogły chodzić do szkoły, nie mogliśmy spać. Co chwila spadały bomby - nie możecie sobie tego wyobrazić - dodaje.

- Brakowało nam jedzenia, nie mogliśmy znaleźć czystej wody i nie mieliśmy dostępu do szpitala - podkreśla. - Bombardowali nas cały czas, nawet w nocy - wtóruje jej 7-letnia córka.

Fatemah twierdzi, że pomysł stworzenia konta, na którym 7-latka opisywałaby życie w Aleppo narodził się w momencie, gdy córka spytała ją: "Mamo, dlaczego nikt nam nie pomaga?". - Zdecydowaliśmy się założyć to konto, by upewnić się, że świat usłyszy dziecięcy głos i zwróci uwagę na nasze cierpienie - wyjaśnia.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA