fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

GIODO: ksero dowodu osobistego zbędne do wydania Karty Seniora

Fotorzepa, Robert Gardziński
Odbitka dowodu osobistego nie jest konieczna do wydania Karty Seniora – uznali kontrolerzy generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Radni jednego z miast w województwie łódzkim uchwalili, że składając wniosek o wydanie Karty Seniora, należy okazać dowód osobisty i załączyć jego kserokopię. Jeden z mieszkańców poinformował o tej praktyce GIODO, który w październiku przeprowadził w urzędzie miasta kompleksową kontrolę. Zbadano m.in. podstawę prawną przetwarzania danych, źródła ich pozyskiwania, wypełnianie obowiązków informacyjnych oraz to, czy pozyskiwane dane były adekwatnie do celów, w jakich są zbierane i wykorzystywane.

I kontrolerzy stwierdzili, że do wydania karty potrzebne są jedynie imię i nazwisko, data urodzenia i adres zamieszkania, podczas gdy dowód osobisty zawiera znacznie więcej danych. Doszło więc do naruszenia zasady adekwatności, przewidzianej w art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie danych osobowych.

Przedmiotem kontroli była też kwestia zabezpieczenia danych oraz to, czy były one przekazywane innym podmiotom, a jeśli tak, jaki był cel, sposób i podstawa tego przekazania.

Po kontroli GIODO rada miejska zmieniła uchwałę i zlikwidowała obowiązek dołączenia kserokopii dowodu do wniosku o Kartę Seniora.

Wszystkie pozyskane już odbitki zostały zniszczone.

GIODO nie stwierdził innych niż opisane naruszeń zasad przetwarzania danych. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA