Postępowanie grupowe jest elementem polskiego porządku prawnego od 19 lipca 2010 r., kiedy weszła w życie ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (u.d.r.p.g. bądź ustawa). Polski ustawodawca wyprzedził wiele krajów europejskich i wyszedł naprzeciw inicjatywom Komisji Europejskiej, która dąży do usprawnienia procedur zbiorowego dochodzenia roszczeń. Rozwiązania dotyczącej tych postępowań przyjęte w poszczególnych państwach różnią się między sobą.
Dwa reżimy prawneObecnie, jeśli pojawiają się głosy krytyczne wobec u.d.r.p.g., to są to nadal zastrzeżenia co do efektywności tego mechanizmu, w tym do długotrwałości postępowania. Rozwiązaniem dla tego rodzaju zdiagnozowanych bolączek była nowelizacja ustawy, która weszła w życie 1 czerwca 2017 r. (ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności; dalej: nowelizacja). Zgodnie z jej art. 13 przepisy u.d.r.p.g. w nowym brzmieni...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.