fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Błąd w nowych e-dowodach osobistych

MSWiA/YouTube
W nowych dowodach osobistych z warstwą elektroniczną wykryto błąd, przez który nie działa jedna z jego ważniejszych funkcji - podpis elektroniczny. Ministerstwo Cyfryzacji wstrzymało częściowo produkcję i unieważniło e-dowody, które trafiły już do rąk obywateli.

Jak poinformował w TVN24bis rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys, wada dotyczy 702 egzemplarzy e-dowodu, z których pięć wydano już obywatelom.

- Aby zapobiec wydaniu dokumentów niezgodnych z zamówieniem, zapadła decyzja o ich unieważnieniu. Co ważne, te osoby nie muszą składać nowych wniosków i dostaną dokumenty zgodnie z terminem ustawowym - powiedział  Karol Manys.

Nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują od 4 marca 2019 r. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód  umożliwiać ma  zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

Jak zapewnia resort cyfryzacji, jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.

Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji poinformował, że wpłynęło już ponad 125 tys. wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego. 50 tys. dokumentów zostało wyprodukowanych.   Niektóre z nich trafiły już do rąk właścicieli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA