Jak rozliczyć odstępne

Należności wypłacone przez sprzedającego z tytułu odstąpienia przez niego od umowy przedwstępnej nabywca powinien traktować jako opłaty niepodlegające podatkowi od towarów i usług.

Publikacja: 08.11.2020 02:00

VAT

VAT

Foto: AdobeStock

W praktyce obrotu gospodarczego pomiędzy firmami zawierane są umowy przedwstępne. Niekiedy postanowienia tych umów dają stronom możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, ale za zapłatą odstępnego. W takiej sytuacji odstąpienie musi nastąpić najpóźniej do dnia, w którym powinna być zawarta umowa przyrzeczona. W przypadku odstąpienia od umowy przez sprzedającego – nabywca otrzymuję ustaloną umownie kwotę odstępnego. W związku z otrzymywaniem odstępnego pojawiają się pytania, czy otrzymaną kwotę odstępnego nabywca powinien opodatkować VAT, a jeżeli nie, to czy nabywca, uzyskując dochody z tytułu odstępnego płaconego przez sprzedającego, jest obowiązany do stosowania tzw. prewspółczynnika proporcji zgodnie z art. 86 ust. 2a i nast. ustawy o VAT.

Pozostało 89% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów