fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Odliczenie VAT: parkowanie auta przy domu może dać podatkowe korzyści

123RF
Firma odliczy cały VAT od samochodu osobowego, nawet jeśli jest garażowany poza jej siedzibą.

Fiskus po przegranych w sądach ustępuje w sprawie odliczenia VAT od udostępnionych pracownikom samochodów, które są parkowane w okolicach ich miejsca zamieszkania. Pokazuje to zmieniona przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacja.

Wystąpiła o nią spółka produkująca pojazdy szynowe. Ma służbowe samochody osobowe, przypisane do poszczególnych działów, np. serwisowego. Jego pracownicy jeżdżą do klientów. Z regulaminu użytkowania służbowych aut wynika, że nie wolno ich wykorzystywać do celów prywatnych. Jest to na bieżąco weryfikowane. Pracownicy mogą je jednak parkować w innych miejscach niż siedziba spółki, także w okolicy swojego zamieszkania. Jest to uzasadnione specyfiką pracy wymagającą wyjazdów do klientów, czasami nawet w godzinach nocnych.

Czy można odliczyć 100 proc. VAT od wydatków na samochody? Przypomnijmy, że pełen odpis przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, którzy wykorzystują auto wyłącznie na potrzeby działalności (co musi potwierdzać szczegółowa ewidencja jego przebiegu). Pozostali mają prawo do 50-proc. odliczenia.

Fiskus uznał, że spółka nie może odliczyć całego VAT, ponieważ nie wykluczyła możliwości wykorzystywania aut do celów osobistych. Ale sądy stanęły po jej stronie. Skarbówka zmuszona więc była skorygować swoje stanowisko. Ostatecznie przyznała, że spółka spełnia warunki do pełnego odliczenia podatku. Wprowadzone regulacjami wewnętrznymi zasady używania samochodów wykluczają bowiem wykorzystywanie ich do celów niezwiązanych z działalnością.

– Nie ma żadnego uzasadnienia, aby osoba wykonująca swoje obowiązki poza zakładem, tzw. pracownik mobilny, codziennie jechała do firmy tylko po to, aby rano odebrać, a wieczorem oddać służbowy samochód. Dlatego parkowanie auta pod domem nie powinno wykluczać prawa do pełnego odliczenia VAT – mówi Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP. – Pracodawca powinien jednak jednoznacznie wykluczyć możliwość korzystania przez pracownika z samochodu do celów prywatnych. Obecnie nie jest to trudne, ponieważ technologia GPS pozwala monitorować trasy pokonywane przez służbowe auta i jest powszechnie wykorzystywana do zarządzania flotą pojazdów.

—Przemysław Wojtasik

numer interpretacji: ITPP2/443-1440/ 14-S/18/AP

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA