fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: podatnik może wnioskować o zwrot wydatku na kasę fiskalną

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Gdy przedsiębiorca wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z VAT i rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w odpowiednich terminach, ma prawo ubiegać się o przelanie kwoty ulgi na nabycie urządzenia fiskalnego na rachunek bankowy.

Obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas fiskalnych dotyczy podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).

Jeśli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, to w takim przypadku podatnik jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. Jeśli natomiast podatnik nie ma takiej kasy rezerwowej, to nie może prowadzić sprzedaży (art. 111 ust. 3 ustawy o VAT).

Preferencje...

Ustawodawca wprowadził zwolnienia niektórych grup podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej na czas określony oraz zwolnił z tego obowiązku pewne czynności.

Stosownie do § 2 rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA