Radni mogą wykonywać swoje obowiązki dopiero po ślubowaniu

Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni i wójt składają ślubowanie. Odmowa złożenia ślubowania powoduje wygaśnięcie mandatu.

Publikacja: 06.11.2018 04:40

Radni mogą wykonywać swoje obowiązki dopiero po ślubowaniu

Foto: 123RF

- Osoba wybrana na radnego, z niezależnych od siebie przyczyn, nie będzie mogła wziąć udziału w pierwszej sesji nowej rady gminy. Czy w takim przypadku będzie mogła wykonywać uprawnienia radnego dopiero po złożeniu ślubowania na kolejnej sesji?

Tak.

Czytaj także: Kiedy urzędnik musi zrezygnować z pracy po wygranych wyborach?

Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) pierwsza sesja nowo wybranej rady gminy jest zwoływana przez komisarza wyborczego na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie dotychczasowej kadencji rady. Radni obecni na pierwszej sesji złożą na niej ślubowanie. Natomiast radni nieobecni na pierwszej sesji rady gminy, a także radni, którzy uzyskają mandat już w czasie trwania kadencji, złożą ślubowanie na pierwszej sesji, na której będą obecni (art. 23a ust. 3 u.s.g.). W art. 23a ust. 1 u.s.g. zastrzeżono, że radni składają ślubowanie przed przystąpieniem do wykonywania mandatu.

Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 września 2012 r. (sygn. II OSK 1821/12, LEX nr 1251859) treść ślubowania wskazuje, że zawiera ono oświadczenie o podjęciu przez radnego obowiązków wynikających z mandatu. Bez złożenia ślubowania radny – mimo, że uzyskał mandat – nie może go wykonywać. Zgodnie z art. 383 § 1 pkt 3 kodeksu wyborczego (dalej k.w.) odmowa złożenia ślubowania powoduje wygaśnięcie mandatu. Wygaśnięcie mandatu radnego stwierdza rada gminy, w drodze uchwały, w terminie miesiąca od dnia odmowy ślubowania. Przed podjęciem uchwały trzeba umożliwić radnemu złożenie wyjaśnień, a uchwałę o wygaśnięciu mandatu doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu oraz przesyła wojewodzie i komisarzowi wyborczemu. Również wójt (burmistrz, prezydent miasta) obejmuje swoje obowiązki z chwilą złożenia ślubowania wobec rady gminy (art. 29a ust. 1 u.s.g.).

W celu złożenia ślubowania przez wójta komisarz wyborczy zwołuje sesję rady na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów wójtów na obszarze kraju. Jeżeli sesja zwołana w tym trybie nie odbędzie się, wójt złoży ślubowanie przed komisarzem wyborczym. W takim przypadku wójt potwierdzi złożenie ślubowania podpisem pod treścią ślubowania, a komisarz wyborczy:

- prześle niezwłocznie akt ślubowania przewodniczącemu rady oraz

- poda informację o dacie złożenia ślubowania do publicznej wiadomości mieszkańców gminy w formie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej, w terminie 14 dni od dnia ślubowania.

Uchylanie się przez wójta od złożenia ślubowania w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów wójta jest równoznaczne z odmową złożenia ślubowania. Również w przypadku wójta odmowa ślubowania powoduje wygaśnięcie mandatu (art. 492 § 1 pkt 1 k.w.). Stwierdza to rada gminy, w drodze uchwały, w terminie miesiąca od dnia odmowy złożenia ślubowania. Przed podjęciem uchwały trzeba umożliwić wójtowi złożenie wyjaśnień, a uchwałę o wygaśnięciu mandatu doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu oraz przesyła wojewodzie i komisarzowi wyborczemu. ?

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 383, art. 384, art. 492, art. 493 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 754 ze zm.)

podstawa prawna: art. 20 ust. 2, art. 23a, art. 29a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 994 ze zm.)

- Osoba wybrana na radnego, z niezależnych od siebie przyczyn, nie będzie mogła wziąć udziału w pierwszej sesji nowej rady gminy. Czy w takim przypadku będzie mogła wykonywać uprawnienia radnego dopiero po złożeniu ślubowania na kolejnej sesji?

Tak.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara