Ustrój i kompetencje

Ordo Iuris: program wyborczy Rafała Trzaskowskiego sprzeczny z prawem

Rzeczpospolita, Jerzy Dudek
Rafał Trzaskowski, jeden z kandydatów na prezydenta Warszawy, w swoim programie wyborczym zawarł propozycje, które są sprzeczne z prawem i jawnie ograniczają wolności obywatelskie gwarantowane przez Konstytucję RP - uważa Instytut Ordo Iuris.

Instytut krytykuje m.in. pomysł Trzaskowskiego dotyczący ułatwienia dostępu do antykoncepcji awaryjnej.

- Obietnica „ułatwienia dostępu" i wręcz finansowania ze środków publicznych miejsc, gdzie „potrzebujące kobiety" będę mogły się udać, w rzeczywistości oznacza, że Rafał Trzaskowski w swym programie obiecuje pomoc w przeprowadzeniu aborcji farmakologicznej - czytamy w komentarzu Ordo Iuris.

Instytut przypomina, iż polski system prawny, na czele z Konstytucją, stoją na straży ludzkiego życia od momentu poczęcia. Zgodnie z zasadami polskiego prawa, aborcja jest przestępstwem (z trzema wyjątkami, gdy jest niekaralna), a udzielenie kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub nakłanianie jej do tego jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 152 §2 kodeksu karnego).

- Propozycje Rafała Trzaskowskiego wprost uderzają w gwarantowane konstytucyjnie wolności obywatelskie, bowiem jego działania mają na celu również ograniczenie swobody korzystania z klauzuli sumienia. Ta zaś, jak już wielokrotnie podkreślał Instytut Ordo Iuris, jest gwarantowana konstytucyjnie nie tylko lekarzom, lecz także farmaceutom. Prawo do sprzeciwu sumienia jest prawem człowieka – podkreśla dr Marcin Olszówka, ekspert Ordo Iuris.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL