fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Koronawirus: HFPC krytykuje zmianę kodeksu wyborczego

Adobe Stock
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała stanowisko w sprawie projektu ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. Wyraża w nim stanowczy sprzeciw i podkreśla, że tryb procedowania nad projektem i wprowadzane przepisy stanowią fundamentalne zagrożenie dla uczciwości i rzetelności wyborów.

Zdaniem fundacji zmiana przepisów regulujących tryb i organizację wyborów na kilka tygodni przed samym głosowaniem jest niedopuszczalna z punktu widzenia zapewnienia uczciwości prowadzenia kampanii wyborczej oraz odpowiedniego zabezpieczenia organizacji samego głosowania.

HFPC podkreśla, że projektowane przepisy, podobnie jak wcześniejsze propozycje zmian w kodeksie wyborczym, nie odpowiadają na wyzwania związane z przeprowadzeniem wyborów w warunkach stanu epidemii. - Procedowany projekt stwarza przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia obywateli biorących udział w głosowaniu w czasie epidemii, i to zarówno tych zmuszanych do oddania wypełnionej lub pustej karty do głosowania jak i tych obsługujących proces wyborczy - ocenia.

Organizacja uważa, że wszelkie zmiany w kodeksie wyborczym, które w niekonstytucyjny sposób będą zmieniać zasady głosowania, należy uznać jedynie za próbę zabezpieczenia partykularnych interesów rządzących kosztem obywateli, a także dobra Rzeczpospolitej Polskiej.

- Udział w tak przeprowadzonych wyborach stanowić będzie w istocie przyzwolenie na łamanie podstawowych reguł demokratycznego państwa prawa. W nieuzasadniony sposób przyczyni się również do legitymizowania wątpliwego moralnie i prawnie zwycięstwa kandydata reprezentującego rządzącą partię. Dlatego też HFPC pozostawia sumieniu każdego wyborcy decyzję co do tego, czy godzi się on na to, aby oddany przez niego głos stanowił usprawiedliwienie dla tak drastycznego naruszenia podstawowych zasad funkcjonowania polskiego państwa – czytamy w stanowisku.

Źródło: HFPC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA