Czy dyrektor generalny sam rozpatruje sprzeciw?

Członek korpusu służby cywilnej, został ukarany upomnieniem na piśmie. Wie, że ma siedem dni na wniesienie sprzeciwu do dyrektora generalnego urzędu. Termin ten liczy się od daty wymierzenia kary. Co należy przez to rozumieć? Kto rozpatruje sprzeciw członka korpusu?

Publikacja: 09.10.2018 02:00

Czy dyrektor generalny sam rozpatruje sprzeciw?

W ciągu siedmiu dni od wymierzenia kary upomnienia na piśmie członek korpusu służby cywilnej ma prawo do wniesienie sprzeciwu. Termin siedmiu dni jest terminem zawitym. Jego przekroczenie powoduje, że dyrektor generalny ma prawo otrzymany sprzeciw zignorować. Termin ten biegnie od momentu wymierzenia kary, jednak przepisy nie określają, w którym momencie można uznać, że do takiego wymierzenia kary doszło. W piśmiennictwie przyjmuje się (tak m.in. prof. Krzysztof Rączka – Ustawa o służbie cywilnej – Komentarz, Lexis Nexis Warszawa 2010 r.), iż wymierzenie kary następuje wraz z dniem wręczenia ukaranemu upomnienia na piśmie i od tego dnia biegnie termin ustawowy na złożenie sprzeciwu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama