Czy każde postanowienie musi zawierać uzasadnienie

Organ uzasadnia postanowienie, na które można wnieść zażalenie. Taki obowiązek ciąży na nim także w stosunku do postanowień, na które służy skarga do sądu administracyjnego oraz wydanych na skutek zażalenia.

Publikacja: 02.04.2019 05:50

Czy każde postanowienie musi zawierać uzasadnienie

Foto: AdobeStock

Po otrzymaniu postanowienia, na które można było wnieść zażalenie, strona skorzystała z tego środka oraz złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia. Organ, który wydał postanowienie, odmówił wstrzymania jego wykonania, ale bez uzasadnienia swego stanowiska. Czy brak uzasadnienia był zgodny z przepisami?

Tak.

Czytaj także: Kiedy pismo można nazwać decyzją albo postanowieniem

W art. 123 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przyjęto, że w toku postępowania organ wydaje postanowienia. Postanowienia dotyczą poszczególnych kwestii wynikających w toku postępowania, ale zasadą jest, że nie rozstrzygają o istocie sprawy. Zgodnie z art. 124 § 2 k.p.a. obowiązek zawarcia przez organ w postanowieniu uzasadnienia faktycznego i prawnego jest ograniczony do postanowień, na które służy zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego, a także wydanych na skutek zażalenia na postanowienie.

Zażalenie nie przysługuje na każde postanowienie. W myśl art. 141 § 1 k.p.a. na wydane w toku postępowania postanowienie strona może wnieść zażalenie tylko wtedy, gdy przewidziano dla niej takie uprawnienie w k.p.a. Postanowienie, na które nie służy zażalenie, może być zaskarżone dopiero w odwołaniu od decyzji (art. 142 k.p.a.). Natomiast katalog postanowień, na które można wnieść skargę do sądu administracyjnego (i które trzeba w związku z tym uzasadnić), wynika z art. 3 § 2 pkt 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zgodnie z tym przepisem skargę można wnieść na postanowienie, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie oraz na postanowienie rozstrzygające sprawę co do istoty. Postanowienie wydane na skutek wniesionego zażalenia to postanowienie organu II instancji, a także postanowienie wydane przez organ I instancji po wniesieniu zażalenia, w trybie tzw. autokontroli.

W art. 143 k.p.a. zastrzeżono, że wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia. W wyroku WSA w Rzeszowie z 8 stycznia 2009 r. (sygn. II SA/Rz 559/08, LEX nr 475219) zwrócono uwagę, że dotyczy to postanowień, które podlegają wykonaniu (tego waloru nie ma np. postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia). Organ, który wydał postanowienie, może wstrzymać jego wykonanie, gdy uzna to za uzasadnione. Przyjmuje się, że wstrzymanie wykonania może nastąpić z urzędu lub na wniosek strony. W przypadku opisanym w pytaniu strona złożyła taki wniosek. Po otrzymaniu wniosku strony o wstrzymanie wykonania postanowienia, jeżeli organ uzna to za uzasadnione, wydaje postanowienie o wstrzymaniu wykonania. W razie uznania, że nie ma podstaw do wstrzymania wykonania, organ wydaje postanowienie odmowne. Na postanowienie w sprawie wstrzymania wykonania postanowienia nie służy zażalenie, w związku z czym organ nie ma obowiązku zawarcia uzasadnienia w tym postanowieniu.

Autorka jest radcą prawnym

Podstawa prawna: art. 123-126, art. 141-144 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2096 ze zm.)

art. 3 § 2 pkt 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1302 ze zm.)

Po otrzymaniu postanowienia, na które można było wnieść zażalenie, strona skorzystała z tego środka oraz złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia. Organ, który wydał postanowienie, odmówił wstrzymania jego wykonania, ale bez uzasadnienia swego stanowiska. Czy brak uzasadnienia był zgodny z przepisami?

Tak.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona