fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Hiszpania: Sąd Najwyższy nie zgodził się z TSUE

AFP
Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że skazany w październiku na 13 lat więzienia kataloński separatysta, Oriol Junqueras, w związku z wyrokiem skazującym w jego sprawie nie jest chroniony immunitetem wynikającym z mandatu europarlamentarzysty, który zdobył w wyborach z 2019 roku.

Sąd Najwyższy już wcześniej zdecydował, że polityk - mimo wybrania go na europosła - musiał pozostać w areszcie tymczasowym, a więc nie mógł złożyć przysięgi na hiszpańską konstytucję, co jest warunkiem koniecznym w hiszpańskim prawie do objęcia mandatu europosła.

Trzy tygodnie wcześniej TSUE orzekł, że Junqueras powinien być dopuszczony do objęcia mandatu europosła, w związku z czym powinien się cieszyć immunitetem o uchylenie którego Hiszpania powinna się zwrócić do Parlamentu Europejskiego.

Jednak najnowszy wyrok Sądu Najwyższego w Hiszpanii oznacza, że Junqueras nie zostanie dopuszczony do objęcia mandatu europosła i pozostanie w więzieniu.

Junqueras został aresztowany i skazany na więzienia za udział w uznawanym przez władze w Madrycie za nielegalne referendum niepodległościowym w Katalonii w 2017 roku. W tamtym czasie polityk Republikańskiej Lewicy Katalonii był wicepremierem katalońskiego rządu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA