fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Jarosław Kaczyński o funduszach UE: Nikt niczego nie będzie "zamrażał"

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Jako "całkowitą bezczelność", "niebywały wręcz cynizm" oraz "głupotę pomieszaną z nieznajomością prawa europejskiego" określił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedzi Grzegorza Schetyny i Rafała Trzaskowskiego o "zamrożeniu" środków unijnych w związku z zarzutem łamania praworządności w Polsce.

W połowie czerwca w Radiu Zet Rafał Trzaskowski zapowiadał, że oprócz tego, iż Unia dokonała cięć budżetowych, pieniądze, które mogłaby dostać Polska, "prawdopodobnie będą mrożone". Na pytanie, co zrobi, by do tego nie doszło, stwierdził: - Ja mówię jasno: „Panowie, wycofajcie się z najbardziej rażących przykładów łamania praworządności, to te pieniądze nie będą mrożone”.

Przeczytaj: Trzaskowski: Nasza wygrana "odmrozi" pieniądze z UE

- Na szczęście dzięki naszym staraniom te pieniądze nie przepadają, tylko te pieniądze będą mrożone, w związku z tym, jak my wygramy kolejne wybory, to te pieniądze zostaną odmrożone i Warszawa skorzysta wtedy z olbrzymich pieniędzy na inwestycje - przekonywał Trzaskowski.

W identycznym tonie wypowiedział się w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO. - Pieniądze dla Polski, które będą w budżecie (2021–2027) ostatecznie zapisane, wszystko na to wskazuje, zostaną zamrożone, ze względu na łamanie praworządności. Po 2019 roku, i po wyborach parlamentarnych, wrócimy do tego i odmrozimy unijne środki dla Polski - mówił lider Platformy.

Sprawdź: Schetyna o sporze PiS-KE: To może być początek końca UE

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, skomentował te wypowiedzi w rozmowie z "Gazetą Polską". Wywiad z byłym premierem ukaże się w środowym wydaniu tygodnika. - Te wypowiedzi są niczym innym jak powiedzeniem Polakom zupełnie wprost: my jesteśmy reprezentantami sił zewnętrznych, które nas wesprą, blokując należne wam pieniądze, a jeśli chcecie tego uniknąć, to musicie nas wybrać. Tak oto opozycja wyobraża sobie demokrację. Mówią wprost, że chcą wygrać wybory nie dlatego, iż mają dobry program (...) - uznają, że jedyną szansą na odzyskanie władzy jest zaszantażowanie polskiego społeczeństwa, wywołanie w nim poczucia lęku - stwierdził Kaczyński.

- Mam dla tych ludzi złą wiadomość - czasy, w których strachem można było coś w naszym kraju osiągnąć, się skończyły. My umiemy walczyć o interes naszej ojczyzny i nikt niczego nie będzie "zamrażał" - zapowiedział prezes PiS.

- To nie jest troska, tylko szantaż i buta, które powinny skutkować ostracyzmem. Polska żadnych pieniędzy nie straci - dodał Jarosław Kaczyński, zaznaczając, że już w czasach, gdy jego partia dopiero się budowała, "wyrażaliśmy obawę, iż wyłonione po 1989 roku elity mogą chcieć traktować obecność w Unii Europejskiej jako gwarancję zachowania swoich wpływów". - Dziś widać, iż ta diagnoza była w stu procentach słuszna. Niestety - dodał.

Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim opublikuje w środę "Gazeta Polska".

Źródło: rp.pl/ Gazeta Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA