fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

PILNE: Tusk potępił próbę szantażu ze strony Erdogana

AFP
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk jako próbę szantażu określił słowa prezydenta Turcji, który zapowiedział, że wyśle do Europy miliony uchodźców, jeśli UE skrytykuje ofensywę Ankary w Syrii.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że otworzy granice Turcji i wyśle 3,6 mln uchodźców z Syrii do Europy, jeśli UE będzie określać inwazję Turcji na północną Syrię mianem "okupacji".

Erdogan powoływał się też na artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który nakazuje krajom Sojuszu wsparcie zaatakowanego członka NATO (Turcja jest członkiem Sojuszu).

- Turcja musi zrozumieć, że naszą główną obawą jest to, że ich działania mogą doprowadzić do kolejnej katastrofy humanitarnej, która byłaby nie do przyjęcia - powiedział Donald Tusk podczas wizyty na Cyprze.

Szef Rady Europejskiej zapowiedział również, że Unia Europejska nie zaakceptuje faktu, że uchodźcy są wykorzystywani do szantażu. - Uważam, że wczorajsze groźby prezydenta są całkowicie nie na miejscu - dodał.

Na mocy porozumienia z UE z 2016 r. Turcja zgodziła się zapobiec napływowi uchodźców do Europy w zamian za sześć miliardów euro i ruch bezwizowy dla swoich obywateli. Jednocześnie władze w Ankarze często krytykowały Brukselę za brak pomocy.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA