fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Erdogan ostrzega Europę: Wyślę wam 3,6 mln uchodźców

AFP
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że otworzy granice Turcji i wyśle 3,6 mln uchodźców z Syrii do Europy, jeśli UE będzie określać inwazję Turcji na północną Syrię mianem "okupacji".

- Otworzymy bramy (naszego kraju - red.) i wyślemy w waszą stronę 3,6 mln uchodźców - powiedział Erdogan przemawiając do parlamentarzystów rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Prezydent Turcji zapowiedział, że zrobi tak, jeśli państwa Europy określą inwazję Turcji na północną Syrię mianem okupacji.

Erdogan powoływał się też na artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który nakazuje krajom Sojuszu wsparcie zaatakowanego członka NATO (Turcja jest członkiem Sojuszu).

Mówiąc o działaniach Turcji w Syrii prezydent Turcji stwierdził, że celem operacji Źródło Pokoju jest zapewnienie, że Syryjczycy, którzy uciekli z kraju przed wojną, będą mogli bezpiecznie wrócić do swojej ojczyzny.

W niedzielę Biały Dom poinformował o wycofaniu żołnierzy USA z terenów, które miały być celem ofensywy sił tureckich, a które zajmowane są przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), sojuszników USA w walce z Daesh.

Turcy rozpoczętą w środę ofensywę uzasadniają koniecznością stworzenia strefy bezpieczeństwa na turecko-syryjskim pograniczu. Celem ofensywy są właśnie jednostki SDF - są one tworzone głównie przez kurdyjskie Powszechne Jednostki Ochrony (YPG), które według Turcji stanowią przedłużenie zdelegalizowanej przez Ankarę i uznanej za organizację terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu. Kurdowie z SDF decyzję USA o wycofaniu żołnierzy z pogranicza określili mianem "ciosu w plecy".

Tureckie lotnictwo i artyleria miały zaatakować 181 celów związanych z kurdyjskimi milicjami od momentu rozpoczęcia inwazji na Syrię - podał turecki resort obrony.

Tureckie oddziały ostrzelały cele w pobliżu miasta Ras al-Ajn w czwartek rano. SDF miało odpowiedzieć na ostrzał ogniem.

Tureccy żołnierze przekroczyli granicę z Syrią w czterech miejscach - podają tureckie media (w dwóch punktach w pobliżu Tal Abjad i w dwóch w pobliżu Ras al-Ajn).

W wyniku nalotów zginąć miało co najmniej pięciu cywilów i trzech bojowników SDF. Dziesiątki cywilów miało zostać rannych - podaje SDF. Tysiące osób uciekło z Ras al-Ajn.

W grudniu 2018 roku minister spraw wewnętrznych Turcji Süleyman Soylu poinformował, że w Turcji przebywa obecnie 3,6 mln imigrantów z Syrii, mających status osób "tymczasowo chronionych", który zapewnia m.in. co roku dostęp do edukacji dla 910 tys. Syryjczyków.

W 2016 roku UE podpisała z Turcją porozumienie na mocy którego Grecja może odsyłać do Turcji uchodźców, którzy dotarli na jedną z greckich wysp, a którzy nie uzyskali azylu w żadnym państwie Unii. W zamian za to UE przekazuje Turcji pomoc finansową w związku z przyjmowaniem uchodźców z Syrii przez Turcję.

Porozumienie to uważa się za kluczowe w procesie zatrzymania napływu ogromnej fali imigrantów do Europy.

Źródło: BBC, Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA