fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Raport Rady Europy: Węgry naruszają prawa człowieka

AFP
Z raportu komisarz praw człowieka Rady Europy Dunji Mijatović wynika, że węgierski rząd "narusza prawa człowieka i stosuje antyimigracyjną retorykę, która zasila ksenofobiczne nastawienie, strach i nienawiść" - pisze "The Guardian".

W konkluzjach raportu czytamy, że "naruszenia praw człowieka na Węgrzech mają negatywny efekt na cały system ochrony (praw człowieka) i praworządności". "Należy się tym pilnie zająć" - pisze Mijatović.

Raport powstał na podstawie spotkań z członkami węgierskiego rządu oraz przedstawicielami organizacji obywatelskich do jakich doszło w czasie pięciodniowej wizyty Mijatović na Węgrzech w lutym.

Raport zawiera miażdżącą krytyk węgierskiego systemu azylowego, który jest zorganizowany tak, aby "systemowo odrzucać wszystkie wnioski o azyl". W raporcie czytamy też o "nadużywaniu przemocy" przez policję wobec cudzoziemców.

Mijatović apeluje do Węgier, aby te zawiesiły swoje przepisy wprowadzone w związku z kryzysem migracyjnym, które obecnie nie znajdują usprawiedliwienia, ponieważ w 2018 roku na Węgrzech złożono tylko 671 wniosków o azyl.

Rząd Viktora Orbana ogłosił "sytuację kryzysową" w związku z "masową migracją" w 2015 roku - wówczas to na południowej granicy kraju z Serbią pojawiło się ogrodzenie zwieńczone drutem kolczastym.

Obecnie starający się o azyl na Węgrzech przetrzymywani są w dwóch strefach tranzytowych zlokalizowanych wzdłuż granicy Węgier.

Komisarz Mijatović alarmuje też, że prawo na Węgrzech "stygmatyzuje i kryminalizuje" działania organizacji pozarządowych.

Rząd Orbana w odpowiedzi MSZ na raport Mijatović zapewnił, że kraj "realizuje wszystkie międzynarodowe zobowiązania w kwestii ochrony praw człowieka uchodźców i osób starających się o azyl".

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA