fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Pół miliarda złotych w PPK

Bloomberg
Wartość aktywów zgromadzonych w PPK to już 541,7 mln zł – powiedział w środę w czasie konferencji prasowej Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Trwa drugi etap programu PPK. Obejmuje średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 pracowników. Takich firm jest blisko 20 tys. Zatrudniają łącznie 2 mln pracowników. Firmy te mają już tylko nieco ponad 1,5 miesiąca na wybór instytucji finansowej, która będzie zarządzała utworzonymi przez nie PPK. Termin podpisania umowy w tej sprawie upływa 24 kwietnia.

Czytaj także: Koronawirus infekuje giełdy i oszczędności Polaków

– Mamy podpisanych już 4800 umów o zarządzanie. Oznacza to, że jedna czwarta firm, które są zobowiązane do utworzenia PPK w ramach drugiego etapu tego programu, już zawarła takie umowy – mówił w czasie środowej konferencji prasowej Paweł Borys, szef PFR, który nadzoruje wdrażanie PPK.

W ocenie PFR proces ten przebiega lepiej niż w pierwszym etapie, który obejmował największe firmy. Wtedy większość pracodawców odwlekała podpisanie umów na ostatnią chwilę. Teraz szef PFR się spodziewa, że kumulacja nowych umów będzie miała miejsce w marcu i kwietniu. – W tej chwili nie widzimy problemów z tworzeniem programów PPK w firmach średniej wielkości – powiedział Paweł Borys.

Odmówił podania informacji na temat tego, jaka część uprawnionych pracowników takich firm przystępuje do programu. – Jest na to zbyt wcześnie – tłumaczył. W dużych firmach do PPK przystąpiło 39 proc. pracowników. W ocenie samego PFR w drugim etapie odsetek ten może być nieco niższy. Na plus może jednak działać pozytywne doświadczenie pracowników, którzy już są w programie.

Szef PFR zdradził, że uczestnicy PPK zgromadzili już ponad pół miliarda zł. Na koniec kwietnia kwota ta przekroczy 1 mld zł. A gdy program ruszy pełną parą, a więc gdy zostanie wdrożony we wszystkich firmach i instytucjach, kwota oszczędności odkładanych w PPK w skali roku będzie bliska 10 mld zł.

Borys uspokajał, że uczestnicy PPK nie powinni obawiać się spadków na giełdach związanych z epidemią koronawirusa. Tłumaczył, że PPK to program długoterminowy, a polityka inwestycyjna zabezpiecza jego uczestników przed turbulencjami.

PFR nagrodził w środę tytułem „Odpowiedzialny i przyjazny pracodawca" kolejne firmy, które w pierwszym etapie PPK wykazały się wysoką partycypacją pracowników w tym programie. Nagrodzeni to Fakro, Google Polska, Notus Finanse, Scania Polska oraz Welcome Airport Services.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA