Terroryzm

Ataki terrorystyczne w Londynie: Siedem osób nie żyje

AFP
W sobotę późnym wieczorem biały van wjechał w ludzi na moście London Bridge. Chwilę później doszło do ataku osób uzbrojonych w noże w okolicy Borough Market. W wyniku ataków zginęło co najmniej siedem osób. Policja potwierdziła, że to atak terrorystów.
  • Dwa ataki terrorystyczne zostały w sobotni wieczór przeprowadzone w Londynie
  • W pierwszym z nich rozpędzony samochód dostawczy wjechał w grupę przechodniów na London Bridge
  • Do drugiego ataku doszło w pobliskim Borough Market
  • Obu ataków dokonali ci sami zamachowcy
  • Co najmniej 48 osób jest rannych, policja informuje także o siedmiu ofiarach śmiertelnych
  • Zamachów dokonało prawdopodobnie trzech terrorystów
  • Wszyscy trzej zamachowcy zostali zastrzeleni przez policjantów
  • To trzeci atak terrorystyczny w Wielkiej Brytanii w tym roku. 22 marca samochód tratował przechodniów na londyńskim Westminster Bridge, równo dwa miesiące później w wybuchu po koncercie Ariany Grande w Manchesterze zginęły 22 osoby a 116 zostało rannych
  • 0800 096 1233; 020 7158 0197 - to telefony podane przez londyńską policję, pod które mogą dzwonić osoby martwiące się o los swoich bliskich w Londynie.
  • +44 2030789621 - to podany przez MSZ numer, pod który mogą dzwonić obywatele Polski, którzy znaleźli się w pobliżu miejsc w których doszło do zamachów.

Na konferencji prasowej przed siedzibą Metropolitan Police odpowiedzialny za operacje specjalne komisarz Mark Rowley podkreślił, że policja poczyniła "znaczne postępy" w śledztwie, m.in. w procesie identyfikowania sprawców oraz sprawdzania, czy funkcjonowali oni w ramach większej grupy terrorystycznej.

Policjant doprecyzował także, że atak rozpoczął się o godz. 21.58 czasu lokalnego (22.58 czasu polskiego), kiedy wypożyczony biały samochód dostawczy Renault przemieszczający się z północnej strony Tamizy na południe wjechał na chodnik i w grupę ludzi. Trzej mężczyźni opuścili następnie pojazd, atakując kolejne osoby przy użyciu noży i przemieszczając się w stronę targu Borough Market.

Rowley zaznaczył, że drogę terrorystom zagrodziło ośmiu uzbrojonych policjantów; oddali oni serię 50 strzałów, które śmiertelnie raniły trzech napastników. Jak podkreślił komisarz, funkcjonariusze mieli do czynienia z "krytyczną sytuacją, kwestią życia i śmierci", jeśli wziąć pod uwagę, że sprawcy mieli na sobie coś, co przypominało pasy z materiałami wybuchowymi, które jednak później okazały się być atrapami.

- Nie jestem zaskoczony, że widząc to obawiali się, że mają do czynienia z trzema zamachowcami samobójcami. Uzbrojeni policjanci wystrzelili bezprecedensową liczbę nabojów, aby być absolutnie pewni, że zneutralizowali zagrożenie - dodał.

Inaczej niż w większości europejskich państw większość brytyjskich policjantów nie jest uzbrojona w broń palną. Każde jej użycie podlega niezależnej kontroli, która ma na celu ustalenie, czy sięgnięcie po broń było konieczne.

Rowley poinformował, że w trakcie ostrzału ranna została jedna osoba postronna, która znajduje się w szpitalu, ale jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Komisarz potwierdził też, że spośród 36 rannych, którzy pozostają w szpitalu, aż 21 jest w stanie krytycznym.

Komisarz zaznaczył również, że utrzymany zostanie kordon bezpieczeństwa wokół mostu London Bridge, i zachęcił londyńczyków pracujących w pobliżu, aby zaplanowali alternatywne drogi dotarcia do biura.

Jak dodał, mieszkańcy Londynu mogą się spodziewać w najbliższych dniach zwiększonej obecności uzbrojonych i nieuzbrojonych policjantów, a plany ochrony najważniejszych wydarzeń publicznych zostaną ponownie przejrzane pod kątem możliwych zagrożeń. Na londyńskich mostach pojawią się także fizyczne blokady, które mają pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa.

 

19:32

Premier i prezydent Węgier, Viktor Orban i Janos Ader, przekazali wyrazy współczucia krewnym ofiar zamachu w Londynie, zapewniając brytyjskie władze o gotowości do współdziałania w obronie wspólnego bezpieczeństwa.

- Zamachy, które dotknęły Wielką Brytanię, oznaczają dla każdego Węgra szczególny wstrząs, gdyż w ostatnim dziesięcioleciu wielu naszych rodaków – w celu pracy bądź nauki – wybrało Waszą wspaniałą stolicę – podkreślił Orban w depeszy do premier Theresy May.

 

19:02

"Ciekawe, czy gdyby w tej szóstce (ofiar ataku w Londynie - przyp. red.) znalazła się grupa w składzie Merkel, Tusk, Timmermans i Juncker media też pisałyby o »indycencie«" - pyta na Facebooku Paweł Kukiz. Czytaj dalej »

 

18:32

- Mamy ponad 3 tys. osób na czymś nazywanym listą terrorystów i obserwujemy, monitorujemy ich działalność. Jeśli nie zobaczymy, że rząd przyjmie twardsze stanowisko, zobaczycie, że pojawią się publiczne wezwania do aresztowania tych trzech tysięcy - powiedział Nigel Farage. Dowiedz się więcej »

 

18:05

- Ośmiu policjantów wystrzeliło łącznie 50 kul, by powstrzymać zamachowców- powiedział szef jednostki antyterrorystycznej policji Mark Rowley.

 

17:59

Kilka słów wsparcia dla londyńczyków od Stephena Kinga. W kolejnym twittcie pisarz stwierdził, że "gdyby te dupki miały broń, liczba ofiar byłaby zapewne jeszcze wyższa"

 

17:50

Studentka pielęgniarstwa, która uciekła po ataku wczorajszej nocy, chce odnaleźć kierowcę, który "uratował jej życie".

Rhiannon Owen była na ulicy Borough High, grzy przejeżdżający taksówkarz krzyknął do niej, by natychmiast uciekała. Udało jej się znaleźć schronienie w pobliskim pubie, gdzie ostrzegła przebywające tam osoby o ataku. Teraz uważa, że zachowanie nieznanego mężczyzny uratowało jej życie. "Nie wiem kim jesteś, ale uratowałeś mi życie. Mogłam uciekać, bo powiedziałeś mi o zagrożeniu. Kimkolwiek jesteś, chciałabym ci bardzo podziękować" - powiedziała.

 

17:40

Richard Angell, jeden ze świadków wczorajszego ataku w Londynie, w niedzielny poranek wrócił do restauracji, z której uciekł, by uregulować rachunek za kolację. - Ci ludzie nie powinni wygrać. To najlepsze miasto na świecie, a Borough Market jest jednym z moich ulubionych miejsc w Londynie. Nie pozwolę, by te barbarzyńskie ataki tchórzliwych ludzi zmieniły to - powiedział. Czytaj dalej »

 

17:10

Jedną z ofiar śmiertelnych ataku w Londynie jest Kanadyjczyk - poinformował premier tego kraju Justin Trudeau.

 

17:03

Na wtorek o 11.00 lokalnego czasu w całej Wielkiej Brytanii zarządzona została minuta ciszy ku czci ofiar ataku w Londynie - poinformował rzad.

 

16:59

Służby medyczny podały szczegółowy raport o rannych w ataku. Dwie osoby są pacjentami szpitala Św. Marii. Dziewięciu rannych trafiło do szpitala Św. Tomasza. 14 rannych umieszczono w szpitalu Kings College. 5 ofiar jest w londyńskim szpitalu uniwersyteckim, a 12 w The Royal London Hospital. Ośmiu rannych zostało już ze szpitali wypisanych.

 

16:56

Rzecznik burmistrza Londynu Sadiqu Khana powiedział, że "Donald Trump jest źle poinformowany". Odniósł się w ten sposób do krytyki burmistrza ze strony prezydenta USA.

"Przynajmniej 7 ofiar śmiertelnych i 48 rannych w ataku terrorystycznym, a burmistrz Londyniu mówi, że nie ma powodu do alarmu" - napisał wcześniej Trump.

- Burmistrz jest zajęty współpracą z policją, służbami ratunkowymi i rządem, aby zapewnić koordynację reakcji na ten straszny i tchórzliwy atak terrorystyczny oraz zapewnić przywództwo i spokój londyńczykom i gościom naszego miasta. Ma ważniejsze sprawy na głowie, niż odpowiadanie żle poinformowanemu Donaldowi Trumpowi, który wyrywa z konteksu zdanie burmistrza, mówiącego by londyńczcy nie byli zaniepokojeni widokiem na ulicy uzbrojonej policji - powiedział rzecznik.

 

16:49

21 osób rannych w ataku na London Bridge jest w stanie krytycznym - informuje brytyjska służba zdrowia.

 

16:39

Policja londyńska aresztowała 3 osoby w położonym na terenie Wielkiego Londynu mieście East Ham. Ciężko uzbrojona policja wciąż prowadzi tam operację antyterrorystyczną.

 

16:24

Brytyjscy dziennikarze informują, że premier Theresa May odwiedziła w szpitalu Kings College ofiary ataku. Wizyta była prywatna.

 

16:22

BBC informuje, że śledczy poznali już tożsamość trzech napastników. Korespondent stacji Danny Shaw powiedział jednak, że jest mało prawdopodobne, by policja podała te dane do informacji publicznej.

 

16:20

Uber znalazł się pod ostrzałem w mediach społecznościowych po tym, gdy użytkownicy aplikacji zarzucili firmie czerpanie zysków z tragedii w Londynie. - Ceny za przejazd wzrosły kilkukrotnie - informują internauci. - Zwrócimy pieniądze - odpowiada firma. Dowiedz się więcej »

 

16:00

- Przeciwko Europie prowadzona jest wojna - skomentował zamach w Londynie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czytaj więcej »

 

15:51

Korespondent BBC Tim Willcox powiedział, że sześć rannych w ataku osób zostało wypuszczonych ze szpitala. Łącznie szpitale przyjęły 48 ofiar, w tym 4 policjantów.

 

15:50

Jeden z brytyjskich policjantów rannych w ataku był uzbrojony tylko w pałkę - twierdzi BBC. Funkcjonariusz był jednym z pierwszych policjantów dźgniętych nożem w czasie nocnego ataku. Pracował w służbach mniej niż dwa lata. Jest w stanie stabilnym, ale odniósł poważne obrażenia twarzy, głowy i nóg.

 

15:44

BBC poinformowało, że jeden z napastników zastrzelonych przez policję, mieszkał w dzielnicy Barking, gdzie trwają obecnie intensywne działania policji.

Sąsiedzi mówią o zamachowcu, że był to żonaty mężczyzna z dwojgiem dzieci. Pod tym adresem mieszkał już trzy lata.

 

15:35

Jakie skutki dla przyspieszonych wyborów w Wielkiej Brytanii będą miały ostatnie zamachy w tym kraju? - Szef laburzystów Jeremy Corbyn stale powtarzał, że jest przeciwny strzelaniu do domniemanych terrorystów, ale wczoraj wieczorem policja zastrzeliła trzech zamachowców. Ciekawe, co teraz na to powie? - powiedział dla Deutsche Welle brytyjski politolog Anthony Glees.

- Uważam, że torysi wypadają na tym polu lepiej niż laburzyści. Nawet jeśli sami, podobnie jak Theresa May, popełnili poważne błędy, to ideologicznie opowiadają się za utrzymywaniem twardego kursu wobec terrorystów. Tymczasem Partia Pracy pod przewodnictwem Jeremy'ego Corbyna, który jak wiadomo sympatyzował z IRA, podczas kampanii wyborczej była przeciwna wprowadzeniu rozkazu strzelania do terrorystów i opowiadała się za zaproszeniem ich do stołu rokowań. Każdy zdrowo myślący Brytyjczyk zdaje sobie jednak sprawę z tego, że terroryści nie chcą zasiąść za tym stołem, tylko wysadzić go w powietrze - powiedział politolog. Cały wywiad na stronie dw.com.pl »

 

15:33

Labourzyści sugerują, że przemówienie Theresy May złamało zawieszenie kampanii wyborczej.

Emily Thornberry, minister spraw zagraniczych w Gabinecie Cieni powiedział, że wypowiedź premier May było naruszeniem porozumienia z Partią Pracy, które zakładało porzucenie kampanii wyborczej. Dodatkowo było jego zdaniem "bez znaczenia" dla tych, którzy w londyńskim zamachu stracili swoich bliskich.

Thornberry powiedziała w Radio 4, że żałuje oświadczenia premier, ponieważ ta nie przedstawiła żadnych propozycji, które mogłyby zostać wdrożone natychmiast.

 

15:26

"Tchórzliwi ludzie, którzy stoją za tymi atakami, nie podważą naszego oporu, naszego współczucia, naszych demokracji" - napisał w liście do premier Theresy May szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Dowiedz się więcej »

 

15:04

To zdjęcie oddaje ducha Brytyjczyków - twierdzą osoby udostępniające zdjęcie przedstawiające uciekających z London Bridge ludzi, z których jeden trzyma w dłoni szklankę z piwem. Nie zgadzają się z opiniami, że nie można śmiać się przy okazji tragedii. "W Wielkiej Brytanii zawsze radzono sobie z problemami poprzez czarny humor" - to jedna z twitterowych opinii. Inni zwracają uwagę, że piwo w okolicach, gdzie doszło do ataku, kosztuje sześć funtów lub więcej.

 

14:34

Zagrożenie zamachami terrorystycznymi, które są przeprowadzane przez muzułmańskich terrorystów w Europie Zachodniej to fakt, a nie incydenty - podkreślił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Ocenił, że uleganie polityce multi-kulti oraz poprawności politycznej przynosi "tragiczne żniwo".

14:18

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przekazał szefowi brytyjskiej dyplomacji Borisowi Johnsonowi kondolencje po sobotnim zamachu w Londynie. "Z olbrzymim żalem przyjąłem informacje o wczorajszym zamachu w Londynie. Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi rannymi, ale również w sprzeciwie wobec terroru i radykalizmu, dla których nie ma usprawiedliwienia" - napisał Waszczykowski w kondolencjach, których treść przekazały PAP służby prasowe polskiego MSZ. Jak dodał, "w tych trudnych chwilach Europa musi pozostać zjednoczona i solidarna, walcząc nie tylko o bezpieczeństwo naszych obywateli, ale również o przetrwanie wartości demokratycznego świata". "Jesteśmy z Wami!" - zapewnił szef dyplomacji.

14:14

Oficerowie z jednostki antyterrorystycznej londyńskiej policji aresztowali 12 osób w dzielnicy Barking. Aresztowani są podejrzani o związek z zamachem do jakiego doszło w nocy z 3 na 4 czerwca.

13:49

Z kolei szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson pisze na Facebooku, że "wyczerpuje się studnia tolerancji" i zapowiada ekstremistom, że "ich czas się kończy".

Źródło zdjęcia: AFP

13:46

 

13:45

- Czas powiedzieć dość! - mówi Theresa May.

Źródło zdjęcia: AFP

13:32

"Po raz kolejny, ukazując swe najbardziej nikczemne oblicze, terroryzm brutalnie ugodził" Londyn - oświadczył prezydent Włoch Sergio Mattarella w niedzielę, dzień po ataku w stolicy Wielkiej Brytanii. W wydanym oświadczeniu wyraził solidarność z narodem brytyjskim. "Ataki z minionej nocy wywołują oprócz smutku także głęboki gniew i najbardziej stanowcze potępienie" - głosi nota szefa państwa włoskiego.

13:30

Trzeba porzucić polityczną poprawność i zająć się bezpieczeństwem - apeluje prezydent USA Donald Trump.

Źródło zdjęcia: AFP

13:21

 

13:13

 

13:05

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała zaostrzenie walki z terroryzmem, oceniając, że jest "dalece zbyt dużo tolerancji dla ekstremizmu". W swoim wystąpieniu na Downing Street w Londynie wskazała m.in. na konieczność zmiany przepisów dotyczących internetu, który "zapewnia terrorystom bezpieczną przestrzeń".

12:49

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski apeluje o rewizję europejskiej polityki imigracyjnej po zamachu w Londynie. Jednocześnie wzywa, by nie atakować wszystkich wyznawców islamu.

12:41

Brytyjski wywiad i policja opowiedziały się przeciwko wprowadzeniu "krytycznego" poziomu zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że ich zdaniem żaden z zamachowców nie pozostaje już na wolności - informuje "The Guardian".

12:40

 

12:27

Brytyjskie MSW uruchomiło stronę z informacjami na temat wsparcia dla osób, które ucierpiały w wyniku zamachu w Londynie. Strona jest dostępna pod tym adresem.

12:26

Papież Franciszek modlił się w niedzielę za ofiary ataku terrorystycznego w Londynie. O zamachu mówił na zakończenie mszy w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

11:57

Sky News pokazuje zdjęcia z dużej operacji policyjnej przeprowadzanej w Barking - dzielnicy wschodniego Londynu. Według reportera tej stacji akcja ma związek z nocnymi atakami.

11:46

Theresa May, w krótkim oświadczeniu zapowiedziała, że wybory parlamentarne odbędą się w zaplanowanym terminie. Kampania wyborcza ma zostać w pełni wznowiona w poniedziałek.

Źródło zdjęcia: AFP

11:35

Tim Farron, lider Liberalnych Demokratów powiedział, że kampania jego ugrupowania zostanie zawieszona "na krótki czas". "Terroryści zabijają nas, ponieważ nienawidzą nas i tego co reprezentujemy. Nienawidzą naszej demokracji i naszej wolności. Nie pozwolimy im, aby wygrali" - napisał w oświadczeniu dodając, że wybory powinny zostać przeprowadzone zgodnie z planem.

11:30

"Zacząłem służbę robiąc zdjęcia dzieciom bawiącym się w South Bank (dzielnica Londynu - red.). Skończyłem reanimując niewinne ofiary ataku na London Bridge" - napisał jeden z londyńskich policjantów.

 

 

11:29

Okrucieństwo i cynizm, z jakimi dokonany został sobotni zamach terrorystyczny w Londynie, są porażające - podkreślił prezydent Rosji Władimir Putin w telegramie kondolencyjnym skierowanym w niedzielę do brytyjskiej premier Theresy May.

Źródło zdjęcia: AFP

11:16

- Gdyby nie zmiana władzy to być może mielibyśmy takie obrazki (jak w Londynie) w Polsce - mówił w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Marek Wójcik.

Źródło zdjęcia: AFP

11:15

Premier Włoch Paolo Gentiloni i minister spraw zagranicznych Angelino Alfano wyrazili solidarność z rządem i narodem Wielkiej Brytanii po sobotnim ataku terrorystycznym w Londynie. Zginęło tam 7 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Szef włoskiego rządu napisał w niedzielę na Twitterze: "Londyn znów zaatakowany. Solidarność z rządem brytyjskim i wspólne zaangażowanie przeciwko terroryzmowi". "Zjednoczmy się we wspomnieniu ofiar" - dodał Paolo Gentiloni.

10:59

Paul Nuttall, lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa zapowiedział, że jego ugrupowanie nie zawiesi kampanii wyborczej, bo "tego chcą terroryści". "Dziś jest ważniejsze niż kiedykolwiek, by skonfrontować z tym złem demokratyczne zasady, które uczyniły to państwo tym, czym jest" - głosi oświadczenie Nuttalla. Dodał, że zawieszenie kampanii wyborczej po ataku doprowadzi tylko do kolejnych zamachów.

10:41

Prezydent Rosji Władimir Putin potępia zamach terrorystyczny dokonany w sobotę w Londynie i głęboko współczuje narodowi brytyjskiemu - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

10:32

Policja podała nową, wyższą liczbę ofiar zamachu: w ataku miało zginąć siedem osób (liczba ta nie obejmuje trzech zamachowców zastrzelonych przez policję). Liczba rannych nie zmieniła się - policja potwierdza, że do szpitali trafiło 48 osób.

10:24

Były lider Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii Nigel Farage domaga się "prawdziwego działania przywódców" kraju.

 

10:21

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wyraził solidarność i wsparcie dla władz Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków. Kondolencje Brytyjczykom złożył też szef MSZ Alfonso Dastis.

10:18

Policja z Manchesteru informuje, że koncert Ariany Grande na rzecz ofiar zamachu w Manchester Arena z 22 maja odbędzie się.

10:14

Nie dwóch, lecz czterech obywateli Francji zostało rannych w czasie zamachu w Londynie - informuje francuski MSZ. Stan jednego z rannych jest poważny.

10:13

Świadkowie zamachu w rozmowie z BBC: Zamachowcy krzyczeli "dla Allaha", van jechał przez most zygzakiem.

Źródło zdjęcia: AFP

10:12

Nowozelandzkie media informują, że obywatel tego kraju został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną w związku z poważnymi obrażeniami, jakich doznał w czasie ataku.

09:50

Jeremy Corbyn idzie w ślady Theresy May i konserwatystów: Partia Pracy zawiesza kampanię wyborczą.

- Wszyscy jesteśmy zszokowani i przerażeni brutalnymi atakami w Londynie. Moje myśli są z rodzinami i przyjaciółmi tych, którzy zginęli i z tymi, którzy zostali ranni. Dziś pogrążamy się w żalu - powiedział Corbyn.

- Ci, którzy chcą krzywdzić naszych obywateli, dzielić nasze społeczności i atakować naszą demokrację, nie wygrają - zapewnił lider Partii Pracy.

Źródło zdjęcia: AFP

09:47

 

09:46

 

09:42

 

09:35

Rządząca w Szkocji Szkocka Partia Narodowa również zawiesza kampanię wyborczą przed wyborami parlamentarnymi w związku z zamachem w Londynie. Premier Szkocji Nicola Sturgeon zapewniła, że wraz z brytyjskimi władzami i szkocką policją monitoruje sytuację.

09:04

Premier Australii Malcom Turnbull poinformował, że wśród rannych w ataku w Londynie jest co najmniej jeden obywatel Australii.

08:54

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że jest wstrząśnięta zamachem terrorystycznym, do którego doszło w sobotę w Londynie. Szefowa rządu zapewniła, że Niemcy będą zdecydowanie wspierać Wielką Brytanię w walce z terroryzmem.

Źródło zdjęcia: AFP

08:46

 

08:39

 

08:37

W niedzielnym artykule na portalu brytyjskiego dziennika "Daily Mail" terroryści, którzy dokonali sobotniego zamachu w Londynie, nazywani są "dżihadystami". "'To dla Allaha' - krzyczeli, gdy wjechali samochodem w ludzi na moście London Bridge" - czytamy. Według "Daily Mail" napastnicy opisywani są jako "mężczyźni śródziemnomorskiego pochodzenia".

08:35

Sadiq Khan podkreśla, że wierzy w demokrację i apeluje, by nie przekładać zaplanowanych na czwartek wyborów parlamentarnych. - Terroryści chcą, abyśmy przestali cieszyć się naszymi wolnościami. Nie możemy na to pozwolić - mówi. Zapowiada jednocześnie skierowanie na ulice Londynu - który określa jako "jedno z najbardziej bezpiecznych miast na świecie" - dodatkowych patroli policji.

 

08:32

Reuters, powołując się na źródła w Pałacu Elizejskim informuje, że wśród rannych w ataku jest co najmniej dwóch obywateli Francji. Jeden z nich miał zostać poważnie ranny.

08:25

Burmistrz Londynu Sadiq Khan przyznał, że spośród osób, które trafiły do szpitali niektóre są w krytycznym stanie. Dodał, że budzi jego odrazę i wściekłość fakt, że tchórzliwi terroryści biorą na cel niewinnych londyńczyków".

Źródło zdjęcia: AFP

08:17

Redaktor polityczny telewizji ITV Robert Peston poinformował na Twitterze, że brytyjscy politycy zawieszają na niedzielę ogólnokrajową kampanię wyborczą.

08:11

 

08:09

Brytyjska Partia Konserwatywna zawiesza kampanię wyborczą w związku z atakami w Londynie.

Źródło zdjęcia: AFP

08:00

Rząd węgierski potępia zamach w Londynie, do którego doszło w sobotę wieczorem – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, wzywając do całkowitego zatrzymania nielegalnej imigracji w Europie.

07:45

 

07:30

Zamachowcy poruszali się tym białym vanem:

 

07:20

Pierwsze karetki pogotowia miały przyjechać na miejsce ataków w Londynie sześć minut po otrzymaniu pierwszego zgłoszenia. Wielu rannym udzielono pomocy na miejscu - informuje londyńskie pogotowie.

Źródło zdjęcia: AFP

07:16

Pojawiła się informacja o większej liczbie rannych w atakach - do szpitali miało trafić 48 osób.

06:59

Na razie nie wiadomo jaki wpływ będzie miał zamach w Londynie na kampanię wyborczą - podaje BBC, które przypomina, że już za cztery dni Brytyjczycy będą wybierać parlament. BBC przypomina, że po zamachu w Manchesterze partie praktycznie zawiesiły prowadzenie kampanii na trzy dni.

06:57

Świadkowie zamachu opisują panikę jaka wybuchła w okolicach London Bridge i Borough Market.

Źródło zdjęcia: AFP

06:31

Na tym zdjęciu - jak pisze "The Guardian" widać drogę jaką pokonał użyty przez zamachowców biały van w czasie ataku w Londynie - najpierw przejechał przez most, taranując przechodniów, a potem zatrzymał się przed pubem Barrowboy and Banker.

 

06:07

Wielu Londyńczyków udostępniło swoje mieszkania osobom, które nie mogły wrócić do domów w związku z zamachami w Londynie. Na Twitterze sygnalizowano gotowość przyjmowania osób pod swój dach używając hashtagu #SofaForLondon.

06:05

 

06:00

MSZ: Osoby, które znalazły się w pobliżu zamachów mogą skontaktować się ze służbami konsularnymi pod numerem telefonu +44 2030789621.

Źródło zdjęcia: AFP

05:59

Przedstawiciel londyńskiej policji poinformował, że w najbliższych dniach na ulice Londynu trafią dodatkowe patrole.

05:52

 

05:33

Z całego świata płyną kondolencje po zamachach w Londynie. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Francja jest "bardziej niż kiedykolwiek" po stronie Wielkiej Brytanii. Premier Kanady Justin Trudeau napisał na Twitterze o "okropnych wiadomościach z Londynu". Premier Australii Malcolm Turnbull powiedział, że modlitwy Australijczyków kierują się do mieszkańców Wielkiej Brytanii, a szefowa MSZ Australii, Julie Bishop zapowiedziała, że jej kraj udzieli wsparcia brytyjskiemu rządowi. Również szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker powiedział, że jego myśli i modlitwy kierują się ku ofiarom zamachu i ich rodzinom. 

05:22

Pojawiła się informacja o większej liczbie rannych - do pięciu szpitali w Londynie po atakach miało trafić 30, a nie 20 osób. Policja podała numery, pod które mogą dzwonić osoby zaniepokojone o los swoich bliskich w Londynie: 0800 096 1233; 020 7158 0197

05:15

Brytyjska policja drogowa potwierdziła, że wśród rannych w zamachach jest jeden z jej funkcjonariuszy, który w momencie ataku był już po służbie. Mężczyzna miał znaleźć się w miejscu ataku po tym jak usłyszał wołanie ludzi o pomoc. Policjant doznał poważnych obrażeń głowy, twarzy i nogi - ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - wynika z komunikatu policji.

Źródło zdjęcia: AFP

05:06

Według Sky News policja nie ma pewności, czy jeden lub więcej zamachowców wciąż nie przebywa na wolności.

05:00

Przedstawiciel londyńskiej policji Mark Rowley poinformował, że w czasie ataku samochód, którym poruszali się terroryści przejechał z London Brigde na Borough Market potrącając po drodze przechodniów. Następnie napastnicy opuścili samochód i zaczęli atakować ludzi nożami. Wśród poważnie rannych jest policjant, który w momencie ataku był już po służbie.

Uzbrojeni funkcjonariusze londyńskiej policji zastrzelili trzech napastników osiem minut po tym, jak policja otrzymała pierwsze zgłoszenia o ataku.

Rowley poinformował jednocześnie, że pojemniki i kamizelki, które napastnicy mieli na sobie, a które przypominały tzw. pasy szahida, były w rzeczywistości atrapą.

Źródło zdjęcia: AFP

04:55

W wyniku ataków zginęło sześć osób - poinformowała londyńska policja. Funkcjonariusze zastrzelili trzech podejrzanych.

Źródło zdjęcia: AFP

04:48

 

04:45

Departament Stanu USA potępił "tchórzliwy atak, którego celem byli niewinni cywile w Londynie". Z kondolencjami do Theresy May zadzwonił też Donald Trump, który mówił o "brutalnych atakach terrorystycznych".

04:41

Japońskie MSZ ostrzega swoich obywateli przed przebywaniem w miejscach, które mogą być celem ataku w Londynie - w tym m.in. punktach widokowych, centrach handlowych, targach, halach koncertowych i wiecach politycznych - pisze AP.

Źródło zdjęcia: AFP

04:39

 

04:35

- To straszny atak w sercu naszej stolicy, celem zamachowców byli ludzie, którzy cieszyli się wieczorem z rodziną i przyjaciółmi. Moje myśli są z ofiarami i wszystkimi, którzy ucierpieli - powiedziała szefowa MSW Amber Rudd. Rudd podziękowała jednocześnie policji i służbom ratunkowym za to, jak zachowały się po atakach. 

Źródło zdjęcia: AFP

04:30

Harun Khan, sekretarz generalny sekretarz generalny Radu Muzułmanów w Wielkiej Brytanii wydał oświadczenie, w którym infomuje, że jest przerażony i zirytowany atakami terrorystycznymi na London Bridge i w Borough Market, w jego rodzinnym mieście". "Te akty przemocy były naprawdę szokujące i potępiam je jak najmocniej. Muzułmanie są oburzeni na tych tchórzy, którzy po raz kolejny zniszczyli życie bliskich nam Brytyjczyków" - napisał.

04:22

Źródło ze sfer rządowych w rozmowie z Independent powiedziało, że należy postawić pytanie, czy nie służby nie zawiodły w związku z atakiem w Londynie i wcześniejszą decyzją rządu Theresy May o zredukowaniu stopnia ostrzeżenia o zagrożeniu terrorystycznym z "krytycznego" do "poważnego".

Wiązało się to m.in. z wycofaniem z ulic wojska. Świadkowie ataku w Londynie twierdzą, że minęło 10-15 minut, zanim w okolicy pojawiła się uzbrojona policja.

 

04:12

Policja udostępniła dwie linie telefoniczne, na które mogą dzwonić osoby zainteresowane rodziną i przyjaciółmi, którzy mogli paść ofiarą ataków: 0800 096 1233 i 020 7158 0197.

 

04:08

Policja prosi, by osoby, które były w miejscu ataków, udostępniły wszelkie zrobione zdjęcia i nagrane wideo, które mogą pomóc funkcjonariuszom na specjalnej stronie.

 

03:59

Gdzie dokładnie doszło do ataków:

 

 

03:56

Oświadczenie Departamentu Stanu USA:

Stany Zjednoczone potępiają dzisiejsze tchórzliwe ataki skierowane przeciwko niewinnym cywilom w Londynie. Zdajemy sobie sprawę, że brytyjska policja traktuje obecnie to jako incydenty terrorystyczne. Stany Zjednoczone są gotowe udzielić wszelkiej pomocy Wielkiej Brytanii.

Nasze serca są z rodzinami i bliskimi ofiar. Życzymy pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia ofiarom ataków. Wszyscy Amerykanie są solidarni z narodem Zjednoczonego Królestwa.

 

03:52

Dziś Francja wspiera wielką Brytanię mocniej niż kiedykolwiek. Moje myśli są z ofiarami i ich rodzinami - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

03:48

Policja nie jest w stanie potwierdzić, czy wszyscy terroryści zamieszani w ataki zostali ujęci - informuje reporter Sky News.

 

03:47

Okładka niedzielnego wydania "The Sunday Telegraph".

 

 

03:45

Do sześciu londyńskich szpitali przywieziono jak na razie 20 rannych osób. London Ambulance Service informuje także o wielu lżej rannych, którym pomoc udzielana była na miejscu.

 

03:33

BBC publikuje zdjęcie vana, który prawdopodobnie posłużył do ataku na London Bridge.

 

 

03:28

Samochody porzucone w okolicy Borough Market, otoczonej obecnie kordonem przez policję.

 

 

03:21

Jeden ze świadków, z którym rozmawiała BBC, powiedział: "Widziałem jak trzech muzułmanów biegło i zaczęło dźgać dziewczynę. Zaatakowali ją i jeszcze jednego mężczyznę. Zacząłem rzucać w ich stronę butelki, kufle, stołki, ale byłem bezbronny. Uciekli krzycząc - to dla Allaha! Tę dziewczynę dźgnęli chyba z 10-15 razy".

Inny świadek, przewodnik po Londynie, cytowany przez BBC, powiedział, że naliczył 8 osób leżących na drodze lub chodniku, które otrzymywały pomoc medyczną na London Bridge.

 

03:15

Zarząd londyńskiego transportu publicznego informuje, że na pewno przez całą noc London Bridge pozostanie zamknięty.

 

03:12

Wszystkie cztery kontrolowane eksplozje, w tym jedna "bardzo głośna", do których doszło w ostatnim czasie, były kontrolowanymi wybuchami przeprowadzonymi przez policję - informuje dziennikarz The Independent.

 

03:11

Okładka niedzielnego The Sun informuje o siedmiu zabitych w atakach.

 

 

 

03:10

Uzbrojona policja pilnuje hotelu Andaz przy Liverpool Street, gdzie według doniesień BBC przenoszeni są ranni, którzy ucierpieli w zamachach.

 

03:06

Trzy londyńskie szpitale poinformowały, że w celu zapewnienia opieki pacjentom zostały zamknięte.

 

 

2:54

Piosenkarka Ariana Grande, w czasie której koncertu doszło do poprzedniego zamachu w Wielkiej Brytanii - w Manchestrze - napisała na twitterze, że "modli się za Londyn".

 

 

2:52

Harry Yorke z The Daily Telegraph donosi o kolejnej eksplozji słyszanej z okolic miejsc, w których doszło do ataków.

 

 

2:50

Zdjęcie lepszej jakości osoby uznawanej za jednego z terrorystów.

 

 

2:48

Burmistrz Londynu nazwał zamachy w Londynie "umyślnymi i tchórzliwymi atakami na niewinnych londyńczyków". "Nie ma żadnego uzasadnienia dla tych barbarzyńskich aktów" - dodał Sadiq Khan.

 

2:45

BBC opublikowała zdjęcie, na którym widać dwie osoby powalone na ziemię. Stacja twierdzi, że są to terroryści, przy których widać ładunki wybuchowe.

 

 

2:43

Wg dziennika The Sun policja zastrzeliła dwóch napastników.

 

2:42

Polska ambasada w Londynie poinformowałana Twitterze, że "monitoruje wydarzenia w Londynie" i zaapelowała do Polaków o śledzenie informacji udzielanych przez londyńską policję metropolitalną.

Jak podkreślono, osoby, które znalazły się w pobliżu zamachów mogą skontaktować się ze służbami konsularnymi pod numerem telefonu +44 2030789621.

 

2:39

Trzy eksplozje niedaleko Borough Market - informuje dziennikarz Daily Telegraph.

 Today we collectively resolve to beat the terrorists and their nihilistic creed.

To those who sympathise or encourage or harbour or aid or abet these killers - in any way - we say enough is enough.

Your time is up. The wells of tolerance are running empty.

We will not let you disrupt our lives or our democracy.

In the week of this general election millions of people need to hear the arguments on either side.

They cannot have that fundamental right taken away by terrorists.

Millions of Londoners will today get on with their lives.

They will go to the pub and to the museums and to the parks and to the shows.

The response of the British people will be to carry on with business and usual - as far as they possibly can - in a spirit of total defiance.

And that is the best response of all.

Details have been released of where the some of the victims of the London Bridge attack are being treated. Two are patients at St Mary's Hospital; nine people are being treated at St Thomas' Hospital; and 14 were taken to Kings College Hospital - all in London. Five victims are being treated at University College London Hospital and 12 people are at The Royal London Hospital. Eight people have been discharged.

Premier i prezydent Węgier, Viktor Orban i Janos Ader, przekazali w niedzielę wyrazy współczucia krewnym ofiar zamachu w Londynie, zapewniając brytyjskie władze o gotowości do współdziałania w obronie wspólnego bezpieczeństwa.

2.33

Na London Bridge policja przeprowadziła wybuch kontrolowany.

2.08

Policja potwierdza: "To były ataki terrorystyczne"

2.05

Reakcja prezydenta USA Donalda Trumpa na wieści z Londynu: "Jesteśmy z wami, niech Bóg was błogosławi".

2.00

Po atakach w Londynie Facebook uruchomił opcję "Safety Check".

1.58

Policja apeluje do świadków wydarzeń w Londynie, by powstrzymali się od rozpowszechniania filmów i zdjęć w mediach społecznościowych

1.40

Premier Theresa May powiedziała, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z atakiem terrorystycznym

1.30 

Zdementowano informację o incydencie w Vauxhall.

0.40

Londyńska policja na Twitterze apeluje o spokój i czujność

Ostrzega też mieszkańców okolic dotkniętych atakiem i informuje, jak zachowywać się w przypadku zagrożenia:

 0.30

Media informują, że London Bridge został zamknięty dla ruchu, podobnie jak okoliczne stacje metra.

Dziennikarz francuskiego dziennika "Le Monde" donosi z miejsca wydarzenia, że nad mostem unoszą się helikoptery:

 0.18

Policja potwierdza, że doszło do "incydentu", ale na razie nie podaje szczegółów, ani nie komentuje wydarzenia.

 

 

Rannych może być kilkanaście osób. BBC informuje, że jest więcej niż jedna ofiara śmiertelna:

Pierwsze doniesienia mówiły o tym, że duży samochód dostawczy wjechał w grupę przechodniów na moście London Bridge, a kilka osób zostało ranione nożami. Poszukiwanych jest 5 osób, które mogą być uzbrojone.

W krótkim oświadczeniu opublikowanym na Twitterze, policja metropolitalna podkreśliła, że o godz. 22.08 czasu lokalnego (godz. 23.08 czasu polskiego) służby otrzymały pierwsze informacje o "kolizji pojazdu z pieszymi" na London Bridge.

Policja informowała też i operacjach w okolicach Borough Market, gdzie znajduje się wiele popularnych restauracji i barów, w których w sobotni wieczór zazwyczaj bawią się setki londyńczyków oraz Vauxhall.

Źródło: rp.pl, PAP

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL