20. urodziny Tate Modern

Jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej świata – Tate Modern w Londynie obchodzi 20-lecie istnienia.

Aktualizacja: 12.05.2020 10:42 Publikacja: 12.05.2020 10:37

20. urodziny Tate Modern

Foto: Fotorzepa, Monika Kuc

Od przecięcia wstęgi przez królową Elżbieta, inaugurującego działalność Tate Modern 11 maja 2000 roku, galerię obejrzało blisko 100 milionów ludzi.

Tate Modern mieści się na południowym brzegu Tamizy w Southwark w zmodernizowanym  poindustrialnym budynku, w którym kiedyś znajdowała się hala elektrowni Bankside Power Station.

Adaptacja obiektu do roli nowoczesnej instytucji kultury to dzieło architektów Jacquesa Herzoga i Pierre’a de Meuron ze szwajcarskiej pracowni Herzog & de Meuron. Ten sam zespół zaprojektował też nowy budynek w kształcie piramidalnej bryły, o który muzeum rozbudowano w 2016 roku.

Tate Modern słynie ze stałej olbrzymiej kolekcji sztuki międzynarodowej i brytyjskiej, jak i z głośnych wystaw czasowych. Pierwszym słynnym współczesnym dziełem, udostępnionym publiczności na otwarcie przed 20 laty była gigantyczna stalowa rzeźba pająka Louise Bourgeois, zatytułowana „Maman”, hołd artystki dla matki, a zarazem symbol sztuki nowoczesnej.

Do szeroko komentowanych wydarzeń należały też m.in. ważąca 150 ton instalacja o politycznych podtekstach „Sunflower Seeds” („Ziarna słonecznika”, 2010) Ai Weiweia w hali Turbin, która składała się ze stu milionów rozsypanych porcelanowych ziarenek słonecznika, wypalonych przez chińskich rzemieślników.

Rok wcześniej wybitny polski rzeźbiarz Mirosław Bałka stworzył w Turbine Hall mroczną wieloznaczną instalację „How It Is”.

W 2018 roku sensacją stała się wystawa „Picasso 1932: Love, Fame and Tragedy” ( Picasso 1932 - Miłość, sława, udręka” z setką dzieł artysty.

Do pamiętnych należą także dwie instalacje duńsko-islandzkiego artysty Olafura Eliasson : „Weather Project” (2003) w Turbine Hall, która tworzyła iluzje wejścia w słoneczną przestrzeń oraz „Ice Watch” (2019) z topniejącymi bryłami lodu, która obrazowo pokazywała niebezpieczne skutki globalnego ocieplenia.

Również w 2019 Yinka Shonibare – brytyjsko-nigeryjski artysta pokazał instalację „The British Library”, składającą się z 6328 książek w twardej oprawie z nazwiskami brytyjskich imigrantów, którzy dokonali znaczącego wkładu w brytyjską kulturę . W ten sposób artysta włączał się w dyskusję o wpływie imigrantów na rozwój zachodniej kultury.

Na swoje 20 -lecie londyńskie galeria planowała wiele wydarzeń artystycznych, m.in. kolejną wystawę japońskiej artystki Yayoi Kusamy, autorki instalacji z serii „Infinity Room” z  efektownymi lustrzanymi pokojami, wypełnionymi refleksami barwnych świateł, dającymi wrażenie nieskończoności.  

Niestety pandemia pokrzyżowała wszystkie plany i Tate Modern jest obecnie nadal zamknięte. 

Galeria zaprasza więc na Instagrama na urodzinowe dzielenie się wspomnieniami z 20 lat artystycznych wydarzeń i przeżyć, które najbardziej zapadły widzom w pamięć.

A na stronie głównej proponuje m.in. kuratorskie oprowadzanie on-line po najnowszym hicie – wystawie „Andy Warhol”  (zamkniętej wkrótce po otwarciu) z kultowymi dziełami, która zderza popkulturowy wizerunek artysty z niepokojącym finałem, zdającym się  przepowiadać obecny czas.

Od przecięcia wstęgi przez królową Elżbieta, inaugurującego działalność Tate Modern 11 maja 2000 roku, galerię obejrzało blisko 100 milionów ludzi.

Tate Modern mieści się na południowym brzegu Tamizy w Southwark w zmodernizowanym  poindustrialnym budynku, w którym kiedyś znajdowała się hala elektrowni Bankside Power Station.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce