fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

20. urodziny Tate Modern

Fotorzepa, Monika Kuc
Jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej świata – Tate Modern w Londynie obchodzi 20-lecie istnienia.

Od przecięcia wstęgi przez królową Elżbieta, inaugurującego działalność Tate Modern 11 maja 2000 roku, galerię obejrzało blisko 100 milionów ludzi.

Tate Modern mieści się na południowym brzegu Tamizy w Southwark w zmodernizowanym  poindustrialnym budynku, w którym kiedyś znajdowała się hala elektrowni Bankside Power Station.

Adaptacja obiektu do roli nowoczesnej instytucji kultury to dzieło architektów Jacquesa Herzoga i Pierre’a de Meuron ze szwajcarskiej pracowni Herzog & de Meuron. Ten sam zespół zaprojektował też nowy budynek w kształcie piramidalnej bryły, o który muzeum rozbudowano w 2016 roku.

Tate Modern słynie ze stałej olbrzymiej kolekcji sztuki międzynarodowej i brytyjskiej, jak i z głośnych wystaw czasowych. Pierwszym słynnym współczesnym dziełem, udostępnionym publiczności na otwarcie przed 20 laty była gigantyczna stalowa rzeźba pająka Louise Bourgeois, zatytułowana „Maman”, hołd artystki dla matki, a zarazem symbol sztuki nowoczesnej.

Do szeroko komentowanych wydarzeń należały też m.in. ważąca 150 ton instalacja o politycznych podtekstach „Sunflower Seeds” („Ziarna słonecznika”, 2010) Ai Weiweia w hali Turbin, która składała się ze stu milionów rozsypanych porcelanowych ziarenek słonecznika, wypalonych przez chińskich rzemieślników.

Rok wcześniej wybitny polski rzeźbiarz Mirosław Bałka stworzył w Turbine Hall mroczną wieloznaczną instalację „How It Is”.

W 2018 roku sensacją stała się wystawa „Picasso 1932: Love, Fame and Tragedy” ( Picasso 1932 - Miłość, sława, udręka” z setką dzieł artysty.

Do pamiętnych należą także dwie instalacje duńsko-islandzkiego artysty Olafura Eliasson : „Weather Project” (2003) w Turbine Hall, która tworzyła iluzje wejścia w słoneczną przestrzeń oraz „Ice Watch” (2019) z topniejącymi bryłami lodu, która obrazowo pokazywała niebezpieczne skutki globalnego ocieplenia.

Również w 2019 Yinka Shonibare – brytyjsko-nigeryjski artysta pokazał instalację „The British Library”, składającą się z 6328 książek w twardej oprawie z nazwiskami brytyjskich imigrantów, którzy dokonali znaczącego wkładu w brytyjską kulturę . W ten sposób artysta włączał się w dyskusję o wpływie imigrantów na rozwój zachodniej kultury.

Na swoje 20 -lecie londyńskie galeria planowała wiele wydarzeń artystycznych, m.in. kolejną wystawę japońskiej artystki Yayoi Kusamy, autorki instalacji z serii „Infinity Room” z  efektownymi lustrzanymi pokojami, wypełnionymi refleksami barwnych świateł, dającymi wrażenie nieskończoności.  

Niestety pandemia pokrzyżowała wszystkie plany i Tate Modern jest obecnie nadal zamknięte. 

Galeria zaprasza więc na Instagrama na urodzinowe dzielenie się wspomnieniami z 20 lat artystycznych wydarzeń i przeżyć, które najbardziej zapadły widzom w pamięć.

A na stronie głównej proponuje m.in. kuratorskie oprowadzanie on-line po najnowszym hicie – wystawie „Andy Warhol”  (zamkniętej wkrótce po otwarciu) z kultowymi dziełami, która zderza popkulturowy wizerunek artysty z niepokojącym finałem, zdającym się  przepowiadać obecny czas.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA