751 grobów indiańskich dzieci. Zniszczony pomnik Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II stojący przy polskim kościele w miejscowości Edmonton w środkowej Kanadzie został zniszczony przez wandali. Został pomazany farbą, a czerwone ślady stóp prowadziły od pomnika do drzwi kościoła.

Publikacja: 28.06.2021 07:41

Marieval w prowincji Saskatchewan. Lampki solarne oznaczają poszczególne groby indiańskich dzieci, o

Marieval w prowincji Saskatchewan. Lampki solarne oznaczają poszczególne groby indiańskich dzieci, odkryte w niedzielę przy byłej szkole dla rdzennej ludności.

Foto: AFP

Pomnik Jana Pawła II stoi przed kościołem pw. Świętego Różańca w Edmonton na zachodzie Kanady.

W nocy z soboty na niedzielę nieznany jak dotąd sprawca pochlapał pomnik czerwona farbą. U stóp posągu posadzono pluszowe zabawki, a do i od drzwi kościoła prowadziły ślady czerwonych stóp.

Policja w Edmonton poinformowała, że do incydentu doszło ok. północy w sobotę, a aktu wandalizmu dokonała najprawdopodobniej kobieta. Został o nim poinformowany wydział policji zajmujący się przestępstwami z nienawiści, ale czy to on podejmie działania, zależy od dalszych ustaleń.

Przewodniczący katolickiej archidiecezji w Edmonton abp Richard Smith wydał oświadczenie, w którym pisze m.in.: "W czasie, gdy nasz kraj jest dotkliwie świadomy potrzeby pojednania z rdzenną ludnością tej ziemi, warto przypomnieć słowa, którymi papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Fort Simpson w 1987 r. mocno potwierdził znaczenie rdzennej kultury i tradycji, i wyraził solidarność z Pierwszymi Narodami, kanadyjskimi Metysami i Innu, w obronie ich praw: 'Moje przybycie do was kieruje spojrzenie na waszą przeszłość, aby głosić waszą godność i wspierać wasze przeznaczenie. Dziś powtarzam te słowa wam i wszystkim Pierwszym Narodom Kanady i świata. Kościół wychwala równą godność ludzką wszystkich narodów i broni ich prawa do zachowania własnego charakteru kulturowego z jego odrębnymi tradycjami i obyczajami'".

Akt wandalizmu ma najprawdopodobniej związek z kolejnym odkryciem dziecięcych grobów przy byłej szkole dla rdzennej ludności.

W maju grób z ponad 250 szczątkami dzieci odkryto przy byłej szkole w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej. W ostatnich dniach kanadyjską opinią publiczną wstrząsnęło kolejne takie odkrycie -  na terenie byłej szkoły w Marieval w prowincji Saskatchewan znaleziono nieoznakowane groby 751 indiańskich dzieci.

W szkołach tych przebywały dzieci odbierane rodzinom, a placówki edukacyjne, prowadzone głównie przez Kościół katolicki, zajmowały się ich wynaradawianiem. Dzieci były bite, gwałcone, zmuszane do pracy i głodzone. Według wciąż wychodzących na jaw informacji prowadzone były na nich eksperymenty medyczne.

Ostatnie tego typu placówki w Kanadzie zamknięto dopiero w połowie lat 90. XX wieku , a w XXI wieku powstała Komisja Prawdy i Pojednania, która ma wyjaśnić losy "skradzionego pokolenia" - dotychczas za zaginione uważa się oficjalnie ponad 4 tys. indiańskich dzieci. Według organizacji rdzennych mieszkańców Kanady może być ich nawet 30 tysięcy.

W ubiegłym tygodniu na terytorium Kolumbii Brytyjskiej podpalonych zostało co najmniej pięć kościołów, cztery z nich uległy znacznemu zniszczeniu. W Saskatoon w prowincji Saskatchewan z kolei drzwi kościoła zostały pokryte czerwonymi odciskami dłoni.

Premier Justin Trudeau zaapelował do papieża Franciszka o to, by w imieniu Kościoła katolickiego przeprosił rdzenną ludność za działania jego przedstawicieli. Papież jednak jedynie wyraził swój ból z powodu odkrycia szczątków  rdzennych uczniów  i naciskał władze religijne i polityczne, aby rzuciły światło na ten smutny rozdział w historii.

Pomnik Jana Pawła II stoi przed kościołem pw. Świętego Różańca w Edmonton na zachodzie Kanady.

W nocy z soboty na niedzielę nieznany jak dotąd sprawca pochlapał pomnik czerwona farbą. U stóp posągu posadzono pluszowe zabawki, a do i od drzwi kościoła prowadziły ślady czerwonych stóp.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Nowy Jork. Przed sądem, gdzie trwa proces Trumpa, podpalił się mężczyzna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
Aleksander Dugin i faszyzm w rosyjskim szkolnictwie wyższym
Społeczeństwo
Dubaj pod wodą. "Spadło tyle deszczu, ile pada przez cały rok"
Społeczeństwo
Kruszeje optymizm nad Dnieprem. Jak Ukraińcy widzą koniec wojny?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Walka z gwałtami zakończyła się porażką. Władze zamykają więzienie w USA