fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Genewa: Pensja nie może wynosić mniej niż 17 tys. zł

AFP
Mieszkańcy kantonu Genewa w Szwajcarii przegłosowali w referendum propozycję podniesienia płacy minimalnej do 4086 franków szwajcarskich (ok. 17 tysięcy złotych). Będzie to prawdopodobnie najwyższa płaca minimalna na świecie.

Propozycję zgłosili pod referendum przedstawiciele związków zawodowych i lewicowe partie. To trzecie - pierwsze udane - podejście do podniesienia płacy minimalnej do takiego poziomu - wcześniej propozycję odrzucono w 2011 i 2014 roku.

Płaca minimalna w kantonie Genewa będzie wynosić - w przeliczeniu na złote - ok. 81 zł, ponad dwukrotnie więcej niż w sąsiedniej Francji.

Miesięcznie minimalna płaca wyniesie 4086 franków szwajcarskich miesięcznie lub 49 tysięcy franków szwajcarskich rocznie (niespełna 175 tysięcy złotych).

Propozycja została przegłosowana po tym jak gospodarka Genewy poważnie ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, w związku z mniejszą liczbą turystów oraz cudzoziemców odwiedzających miasto w interesach.

Michel Charrat, przewodniczący organizacji Groupement transfrontalier européen, organizacji wspierającej pracowników transgranicznych stwierdził, że wynik głosowania to "znak solidarności" z uboższymi mieszkańcami miasta.

- 4 tysiące franków szwajcarskich to minimum niezbędne, by nie znaleźć się poniżej granicy ubóstwa i znaleźć w trudnej sytuacji - stwierdził Charrrat.

Na podwyżce płacy minimalnej ma skorzystać ok. 30 tysięcy najgorzej zarabiających mieszkańców miasta. 2/3 z nich to kobiety.

Genewa uznawana jest za jedno z najdroższych do życia miast na świecie.

Płaca minimalna jest ustalana w Szwajcarii na poziomie każdego z 26 kantonów.

W Polsce płaca minimalna wynosi obecnie 2600 zł brutto.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA