fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Chciał transmitować własną śmierć. Facebook zablokował

AFP
Facebook zapowiedział w sobotę, że zablokuje transmisję na żywo Francuza, cierpiącego na nieuleczalną chorobę, który chciał pokazać internautom swoją śmierć.

Alain Cocq, który cierpi na rzadką chorobę, polegającą na sklejaniu się ścian tętnic, ocenił, że pozostał mu co najwyżej tydzień życia i planował od sobotniego poranka transmitować swoją śmierć na Facebooku. Wcześniej napisał list do prezydenta Emmanuela Macrona z prośbą o przekazanie mu substancji, która pozwoliłaby mu „umrzeć w spokoju”, ale w odpowiedzi wyjaśniono mu, że nie pozwala na to francuskie prawo.

57-letni Cocq wykorzystał swoją trudną sytuację, aby zwrócić uwagę na sytuację śmiertelnie chorych pacjentów we Francji, którym nie umożliwia się eutanazji - pisze AFP. W rozmowie z agencją Cocq powiedział, że „aby pokazać Francji agonię spowodowaną przez prawo w jego obecnym stanie, na swojej stronie na Facebooku będzie transmitował koniec swojego życia”. Jak sądzi, umrze za „cztery do pięciu dni”.

„Zaczyna się droga do wyzwolenia i wierzcie mi, jestem szczęśliwy” - napisał Cocq na Facebooku krótko po północy w poście, w którym oznajmił, że „skończył swój ostatni posiłek”. „Wiem, że nadchodzące dni będą trudne, ale podjąłem decyzję i jestem spokojny” - dodał.

Facebook, który jest coraz częściej krytykowany za sposób, w jaki kontroluje treści, publikowane przez użytkowników, zapowiedział w sobotę, że jego zasady nie pozwalają na transmitowanie samobójstwa. - Chociaż szanujemy (Cocq) decyzję o zwróceniu uwagi na to złożone pytanie, po poradach ekspertów podjęliśmy środki, aby zapobiec transmisji na żywo na koncie Alaina - powiedział rzecznik Facebooka AFP. - Nasze zasady nie pozwalają nam pokazywać prób samobójczych - dodał.

Cocq próbował opublikować inny film wcześniej w sobotę i oznajmił, że platforma społecznościowa do 8 września zablokowała mu możliwość prowadzenia transmisji wideo. Francuz zapowiedział, że „w ciągu 24 godzin będzie kopia zapasowa” konta do uruchomienia transmisji.

Źródło: rp.pl/ afp
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA