fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Anglia: Darmowe podpaski w walce z ubóstwem menstruacyjnym

stck.adobe.com
Szkoły państwowe i szkoły wyższe w Anglii będą mogły zamawiać środki higieniczne przeznaczone do bezpłatnego przekazania uczennicom przechodzącym okres (tampony, podpaski i kubeczki menstruacyjne) w ramach walki rządu z tzw. period poverty czyli "ubóstwem menstruacyjnym".

Tampony, podpaski i kubeczki menstruacyjne, przeznaczone do bezpłatnego przekazywania ich uczennicom, mogą być zamawiane przez państwowe szkoły w Anglii, dzięki czemu uczennice, które nie mają dostępu do takich produktów w domu, nie będą opuszczać zajęć - informuje BBC.

Aktywiści ostrzegają, że szkoły, które nie skorzystają z programu sprawią, że część uczęszczających do nich dziewcząt będzie mieć mniejsze szanse edukacyjne.

Szkoły będą mogły zamawiać tampony i podpaski za pomocą internetowego systemu zamówień, a także składając zamówienia e-mailem lub telefonicznie.

Dostarczycielem produktów będzie firma P.H.S Group Inc.

Rząd przekazuje szkołom środki na zakup środków higienicznych dla dziewcząt w wysokości ustalonej na podstawie założenia, że co trzecia uczennica danej szkoły, u której rozpoczęła się już menstruacja, będzie z nich korzystać.

Każda ze szkół sama decyduje na jakie konkretnie środki higieniczne przeznaczy przewidziany dla niej budżet na ich zakup.

W marcu brytyjski rząd ogłosił, że będzie finansował środki higieniczne uczennicom szkół średnich. Zobowiązanie to rozszerzono obecnie na szkoły podstawowe.

Wiceminister ds. dzieci i rodzin Michelle Donelan wyjaśniła, że program ma umożliwić młodym dziewczętom prowadzenie normalnego życia w czasie okresu.

Podobny program działa już w Szkocji - zauważa BBC. Z kolei Walia wprowadzi taki program w kwietniu 2019 roku.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA