fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Po 400 latach bobry wracają do Wielkiej Brytanii. Mają pomóc

Pixabay
W dwóch miejscach w Wielkiej Brytanii na wolność zostaną wypuszczone pary bobrów. Eksperci liczą, że dzięki temu tereny będą bardziej odporne na zmiany klimatyczne.

Według ekspertów ds. dzikiej przyrody, bobry mają złagodzić skutki powodzi, ponieważ tworzą na rzekach zapory, które spowalniają przepływ wody.

Gatunek ten był w kiedyś w Wielkiej Brytanii powszechny, ale został wytępiony w XVI wieku, ponieważ polowano na futra i wydzielany przez zwierzęta olej, który był głównym składnikiem kosmetyków.

Obecnie bobry mieszkają tylko w kilku zagrodzonych miejscach w Anglii. Jest również mała dzika populacja w Szkocji, gdzie zostały sprowadzone nielegalnie.

Wprowadzając bobry brytyjska organizacja zajmującą się ochroną zabytków i przyrody National Trust liczy, że w przyszłości powstaną siedliska, która zwiększą zasięg gatunku i liczbę dzikich zwierząt.

Przeciwko temu pomysłowi są rolnicy. - Każde wprowadzenie gatunku, zwłaszcza jeśli nie ma go w tym kraju od setek lat, może mieć ogromny wpływ na korzyści, jakie przynosi wieś i rolnictwo - uważa Claire Robinson ze związku rolników.

Jej zdaniem bobry w środowisku naturalnym mogą mieć poważne konsekwencje dla gruntów rolnych, ponieważ może dojść do zablokowania odpływów na uprawach w terenach nizinnych.

Źródło: The Telegraph
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA