GIS otwiera wszystkie nadmorskie kąpieliska

Wszystkie nadmorskie kąpieliska w województwach pomorskim i zachodniopomorskim zostały ponownie otwarte. Decyzję w tej sprawie podjął Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpieliska wcześniej zamknięto z powodu zakwitu sinic.

Aktualizacja: 31.07.2019 14:27 Publikacja: 31.07.2019 14:04

GIS otwiera wszystkie nadmorskie kąpieliska

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Nadal zamknięte pozostają trzy kąpieliska nad jeziorami. W województwie pomorskim jest to jezioro w miejscowości Debrzno, a w zachodniopomorskim w Gryficach i Choszcznie. 

Czytaj także: Polacy uciekają znad Bałtyku. To już nie są wakacje marzeń

Wczoraj rano Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że zamyka 11 nadmorskich kąpielisk w rejonie Trójmiasta. Decyzję odwołano wieczorem. 

Sinice to cyjanobakterie, które należą do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Żyją zarówno w wodach słonych (morza, oceany), jak i śródlądowych (jeziora, rzeki), unosząc się swobodnie w toni wodnej lub zalegając na dnie. Są one stale obecne w środowisku wodnym, nawet gdy woda wydaje się zupełnie czysta. W naszym umiarkowanym klimacie są pospolite zarówno w jeziorach, jak i w Bałtyku. Rozmnażaniu się sinic sprzyja głównie podwyższona temperatura wody (około 18-20 stopni Celsjusza), duże nasłonecznienie i zanieczyszczenie związkami organicznymi biogennymi, szczególnie fosforem i azotem. Niebezpieczne dla naszego zdrowia są te gatunki sinic, które produkują różnego rodzaju związki toksyczne. – W zależności od gatunku, są to: dermatotoksyny, neurotoksyny i hepatotoksyny. W Polsce zagrażają nam te ostatnie. Hepatotoksyny, jeżeli napijemy się skażonej wody, atakują głównie wątrobę – mówiła w wywiadzie dla Rzeczpospolitej dr Aleksandra Bukowska, mikrobiolog środowiskowy z Uniwersytetu Warszawskiego.

W przypadku sinic słodkowodnych zdarza się, że powodują one też zatrucie pijących wodę zwierząt.

Państwowa Inspekcja Sanitarna ostrzega, że kąpiel w wodzie podczas zakwitu sinic może skutkować różnymi dolegliwościami skórnymi, biegunką i wymiotami. Do typowych objawów zatrucia sinicami należą:

rumień, pokrzywka, wysypka, świąd skóry,

zapalenie spojówek,

bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka,

gorączka, dreszcze,

bóle mięśni,

duszności, zawroty głowy.

Przy niskich stężeniach, gdy nasza skóra zetknie się z taką wodą, mogą pojawić się podrażnienia, wysypka, alergia. A przy większych stężeniach, np. wdychanie toksyn w trakcie długiej kąpieli, może skutkować wymiotami i biegunką.

Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic.

Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
W gospodarstwie znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt. Zatrzymano 48-latka
Społeczeństwo
W samolot PLL LOT uderzył piorun
Społeczeństwo
Pietrzak mówił o barakach Auschwitz dla migrantów. Świrski: Wolność słowa, miał prawo