Sondaż: Czy w Białymstoku powinien odbyć się marsz przeciw przemocy?

W niedzielę lewica organizuje w Białymstoku wiec przeciw przemocy organizowany przez partie tworzące blok lewicowy przed wyborami do parlamentu (SLD, Wiosna i Razem). Pierwotnie w Białymstoku miał odbyć się marsz, ale władze miasta nie wydały zgody na takie wydarzenie tłumacząc, że o chęci organizacji marszu musiałyby zostać poinformowane wcześniej niż na tydzień przed marszem. A czy zdaniem Polaków taki marsz w Białymstoku powinien się odbyć? Odpowiedź na to pytanie daje sondaż SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 27.07.2019 08:53 Publikacja: 27.07.2019 08:37

Sondaż: Czy w Białymstoku powinien odbyć się marsz przeciw przemocy?

Foto: AFP

Marsz, a ostatecznie wiec przeciw przemocy jest odpowiedzią na ataki na Marsz równości, który 20 lipca przeszedł ulicami Białegostoku.

Marsz Równości był zakłócany przez kontrdemonstrantów - w tym m.in. pseudokibiców piłkarskich - którzy obrzucali jego uczestników kamieniami i petardami, palili tęczowe flagi, a także ścierali się z policją.

Kilkuset uczestników marszu niosło tęczowe flagi i parasole. Na transparentach mieli hasła: "Miłość nie jest grzechem", "Równość płci", "Miłość dla wszystkich ponad wszystko", "Miasto bez barier". Po obu stronach marszu szli kontrmanifestanci ze środowiska kibiców. Uczestników obu zgromadzeń oddzielał kordon policji.

W odpowiedzi na wydarzenia w Białymstoku lewica ogłosiła, że zorganizuje w tym mieście marsz przeciw przemocy. Ostatecznie udało się jej uzyskać zgodę jedynie na wiec. Pomysłu marszu nie poparły ani Platforma Obywatelska, ani PSL.

A jakie zdanie na temat ewentualnego marszu przeciw przemocy w Białymstoku mają Polacy? Na pytanie "Czy w Białymstoku powinien się odbyć marsz przeciwko przemocy?" 50,4 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiada "tak". Przeciwnych organizacji takiego marszu jest 23,6 proc. ankietowanych. 26 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

- Taką inicjatywę popierają częściej kobiety niż mężczyźni (53% vs 47%). Zwolennicy takiego marszu to też ponad ponad połowa najmłodszej grupy wiekowej – osób od 16 do 24 roku życia, jak i tej najstarszej – osób powyżej 50 lat (54% w obu grupach). Najmniej osób aprobujących ten pomysł można znaleźć wśród badanych między 35 a 49 rokiem życia (44%). Osoby  z wykształceniem podstawowym popierają ideę organizacji takiego marszu częściej niż pozostali (63%). Organizację marszu popierały częściej osoby o dochodach powyżej 5000 zł netto (56%) oraz mieszkańcy miast wielkości od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (59%) - komentuje wyniki sondażu Piotr Zimolzak z SW Research.

Marsz, a ostatecznie wiec przeciw przemocy jest odpowiedzią na ataki na Marsz równości, który 20 lipca przeszedł ulicami Białegostoku.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Sondaż: Połowa Polaków za małżeństwami par jednopłciowych. Co z adopcją?
Społeczeństwo
Ponad połowa Polaków nie chce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach
Społeczeństwo
Poznań: W bibliotece odkryto 27 woluminów z prywatnych zbiorów braci Grimm
Społeczeństwo
Budowa S1 opóźniona o niemal rok. Powodem ślady osadnictwa sprzed 10 tys. lat
Społeczeństwo
Warszawa: Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie przykleili się do asfaltu w centrum