fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Arabowie odchodzą od religii

Stock Adobe
Obszerne badanie mieszkańców krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej wykazało, że coraz więcej Arabów określa się jako osoby niewierzące.

Badanie zostało przeprowadzone i opracowane przez BBC News Arabic i Arab Barometer.  W okresie od końca 2018 do wiosny 2019 roku przepytano w nim metodą bezpośrednią 25 407 osób w 10 krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz z terenu Autonomii Palestyńskiej.

Ankietowani wypowiadali się m.in. na temat swojego stosunku do religii, przywódców religijnych i politycznych, równości płci, planów emigracyjnych, czy stosunku do takich zjawisk społecznych jak homoseksualizm czy zabójstwa honorowe.

Badanie wykazało, że od 2013 roku odsetek osób określających się jako niewierzące wzrósł z 11 procent w latach 2012-2014, do 18 proc. w 2019. Najwięcej niewierzących jest w grupie wiekowej poniżej 30 lat.

Zaufanie do przywódców religijnych spadło we wszystkich krajach objętych badaniem, z wyjątkiem Libanu, gdzie podwoiło się od 2016 r.  Największy spadek zaufania zarejestrowano w Maroko, Libii i Palestynie.

Zaufanie do ruchów islamistycznych, takich jak Hamas, Hezbollah i Bractwo Muzułmańskie, jest jeszcze niższe niż w przypadku przywódców religijnych.

Badanych spytano o stopień akceptacji zjawisk często pozostających w ich kręgach tabu - takich jak homoseksualizm czy zabójstwa honorowe.

Najbardziej liberalna wobec homoseksualistów okazała się Algieria - tam aż 26 proc. ankietowanych stwierdziło, że homoseksualizm jest "dopuszczalny". Ale w tej samej Algierii aż 27 proc. badanych uważa, że dopuszczalne są również zabójstwa honorowe.

Jedynym krajem, gdzie homoseksualizm okazał się bardziej akceptowalny niż zabójstwa honorowe okazał się Sudan, gdzie wyniki te ukształtowały się na poziomie odpowiednio 17 i 14 proc.

Jak tłumaczył Dima Dabbous, regionalny dyrektor organizacji zajmującej się prawami człowieka, Equality Now, wyniki te uwidoczniają wciąż żywy porządek społeczny oparty na męskim honorze, dla którego homoseksualizm jest zagrożeniem.

Ponad połowa (52 proc.) osób w wieku 18–29 lat ankietowanych w Algierii, Egipcie, Jordanii, Libanie, Maroku, Palestynie i Tunezji stwierdziła, że rozważa migrację - to wzrost o 10 plt. proc. w stosunku do d2016 roku.

Największy odsetek osób myślących o emigracji badanie wskazało wśród Marokańczyków - o wyjeździe myśli tam aż 70 proc. osób poniżej 30 r. ż. Emigrację rozważa prawie połowa populacji badanej w Jordanii i Sudanie oraz jedna trzecia w Iraku.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA